آیا ال گلوتامین آنتی کاتابولیک است؟

برخی از مکمل های غذایی به ساخت عضلات کمک می کنند و برخی دیگر از تحلیل آن ها جلوگیری می نمایند.

به مکمل های غذایی که از تحلیل عضلانی جلوگیری می کنند، اصطلاحا آنتی کاتابولیک گفته می شود.

نتایج حاصل از بررسی های گذشته نشان می داد که مصرف ال گلوتامین در ورزشکاران به عنوان مکمل غذایی می تواند از تحلیل عضلات جلوگیری کند.

اما بررسی ها امروز نشان می دهند که گلوتامین فاقد خاصیت آنتی کاتابولیک است.

حال این سوال مطرح می شود که چرا ورزشکاران حرفه ای مکمل گلوتامین را از سبد مکمل های غذایی خود حذف نکرده اند؟

جهت پاسخ به این سوال، ابتدا به معرفی گلوتامین و نقش آن در بدن می پردازیم.

ال گلوتامین چیست؟

گلوتامین فراوان ترین اسیدآمینه موجود در بدن است و تقریبا 60% از اسیدهای آمینه عضلات را شامل می شود.

این ترکیب در دسته اسیدهای آمینه غیرضروری طبقه بندی می شود. بدین معنی که بدن قادر به تولید گلوتامین است.

لازم بذکر است که این ترکیب برای ورزشکاران حرفه ای که شدت و مدت زمان تمرینات آن ها بالا است، یک ترکیب ضروری به حساب می آید. چرا که میزان تولید شده در بدن نمی تواند پاسخگوی نیاز ورزشکار باشد.

نقش ال گلوتامین در بدن:

گلوتامین نقش های متعددی را در بدن ایفا می کند.

این اسیدآمینه به حفظ تعادل اسید و باز در بدن و دفع آمونیاک کمک می کند. آمونیاک یک ماده سمی است که در کلیه ها تولید می شود.

جالب است بدانید که گلوتامین در بازسازی بافت ها و بهبود زخم ها نیز نقش دارد. مکمل یاری با گلوتامین در این شرایط حائز اهمیت است چرا که با افزایش هورمون کورتیزول، ذخایر گلوتامین در بدن کاهش پیدا می کند.

از دیگر نقش های حیاتی گلوتامین در بدن می توان به تنظیم هورمون انسولین (تثبیت قند خون9 و افزایش هورمون رشد اشاره کرد.

مکمل یاری با گلوتامین در بیماران مبتلا به سرطان و افرادی که دچار التهاب در روده هستند، پیشنهاد می شود. برخی تحقیقات نشان می دهند مکمل های گلوتامین باعث کاهش عوارض شیمی درمانی از قبیل التهاب در دهان، تهوع، اسهال و ریزش مو می گردد.


از جمله نقش های اساسی گلوتامین در بدن، تقویت سیستم ایمنی می باشد. لنفوسیت ها و ماکروفاژها(سلول های ایمنی بدن) از گلوتامین به عنوان سوخت استفاده می کنند و در صورت کمبود گلوتامین سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود.


حال به سوال به این سوال پاسخ می دهیم که چرا ورزشکاران حرفه ای مکمل گلوتامین را در سبد مکمل های غذایی خود دارند؟

مطالعات نشان داده اند که سطح گلوتامین پلاسما پس از تمرینات سخت کاهش پیدا می کند و از جمله عوارض بیش  تمرینی کاهش ذخایر گلوتامین بدن، در گذر زمان است. کاهش غلظت گلوتامین سبب می شود سیستم ایمنی بدن سرکوب شود و بدن وارد فاز کاتابولیک طولانی مدت شود به عبارتی به طور غیرمستقیم عدم مصرف گلوتامین توسطورزشکاران حرفه ای می تواند به تحلیل عضلات منجر شود.

پس بیشترین سودمندی گلوتامین تحت شرایط استرس، اضطراب و تمرین های شدید است.

از طرفی گلوتامین به خواب عمیق کمک می کند. خواب ضدالتهاب ترین فعالیت ممکن است. با یک خواب عمیق می توان روند ریکاوری و ساخت عضلات را تسریع بخشید.


دوز مصرفی گلوتامین برای ورزشکاران:

پیشنهاد می شود ورزشکاران 0.5-0.3 گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن خود در روز مصرف کنند. 

می توان دوز مورد نیاز را به سه قسمت تقسیم کرد و آن را 2 تا نیم ساعت قبل از تمرین، نیم تا یک ساعت پس از تمرین و قبل از خواب مصرف نمود.

آیا مصرف گلوتامین عوارضی دارد؟

 در حال حاضر نتایج حاصل از مطالعات نشان می دهند مصرف گلوتامین تا دوز 14 گرم در روز ایمن است و عوارضی ندارد اما دوزهای بالاتر به ویژه دوزهایی حدود 40 گرم در روز عوارضی را درپی خواهد داشت.

چه افرادی نباید از گلوتامین استفاده نمایند؟

 برخی افراد ممکن است به گلوتامين و یا مشتقات آن حساسيت داشته باشند. بنابراين مصرف آن بايد در طی دوران تمرينات ورزشی (پيش از انجام مسابقات) مورد آزمون قرار گيرد تا در صورت بروز حساسيت از مصرف آن خودداری گردد..  

سالمندان، افراد زير 18 سال، زنان باردار و شيرده، افراد مبتلا به بيماريهای مزمن مانند ديابت يا نارسايي كليوي و نيز مصرف کنندگان داروهای بدون نسخه،  قبل از مصرف اين فراورده با پزشك خود مشورت نمايند.

معرفی گلوتامین pnc:

گلوتامین داروسازی کارن، با برند pnc، به دو شکل پودر و قرص تولید می گردد.

گلوتامین در بدن به دو شکل L و D وجود دارند. گلوتامینی که در بدن نقش ایفا می کند و به ورزشکاران جهت تقویت سیستم ایمنی و خواب عمیق کمک می کند، فرم L می باشد.

گلوتامین PNC از 100% گلوتامین خالص تشکیل شده و تماما به فرم L می باشد.

جهت آشنایی با داروسازی کارن و محصولات آن بر روی لینک کلیک نمایید.