سیپروهپتادین

CYPROHEPTADINE


موارد مصرف:

سیپروهپتادین برای درمان آلرژی ناشی از تب یونجه، کهیر و کهیر غول آسا، کھیر ناشی از سرما و درمان میگرن استفاده شده است.

 مکانیسم اثر:

 این دارو آنتاگونیست گیرنده های رH و سروتونینی بوده و دارای خاصیت آنتی کولینرژیکی و خواب آوری نیز می باشد. 

فارماکوکینتیک:

 این دارو به خوبی از دستگاه گوارش جذب و اثر آن ۶۰-۱۵ دقیقه پس از مصرف خوراکی ظاهر می گردد. دفع آن از طریق کلیه و اغلب به صورت متابولیت طی ۲۴ ساعت صورت می گیرد.

 موارد منع مصرف:

مصرف این دارو در دوران شیردهی، گلوكوم با زاویه بسته، بزرگی پروستات، انسداد گردن مثانه، اولسر پپتیک انسدادی، سالمندان و افراد از کار افتاده ممنوع است.

هشدارها

١- احتمال بروز سرگیجه، تسکین بیش از حد، اغتشاش شعور و کاهش فشار خون ناشی از مصرف این دارو در سالخوردگان بیشتر است ۲- مصرف بلندمدت این دارو ممکن است باعث خشکی دهان، گلودرد، عفونت دهان و گلو و پوسیدگی دندان شود. 

عوارض جانبی:

عوارض شایع این دارو خشکبدهان و بینی، تاری دید، خواب آلودگی، غلیظ شدن ترشحات نایژه و افزایش وزن می باشند. بثورات جلدی، کهیر، خستگی، سردرد، کم خونی، کاهش فشار خون، تپش قلب، وزوز - گوش و احتباس ادرار نیز ممکن است رخ دهد

تداخل های دارویی:

 مصرف همزمان این دارو با مضعفهای CNS ممکن است اثرات مضعف آنها را افزایش دهد. استفاده همزمان این دارو با داروهای آنتی۔ کولینرژیک اثرات جانبی آن را تشدید می کند. مصرف همزمان داروهای با سمیت گوشی مانند سالیسیلات ها و وانکومایسین با این دارو ممکن است اثر سمی آنها بر گوش از جمله وزوز گوش و سرگیجه را بپوشاند. داروهای مهار کننده مونوآمیناکسیداز اثرات آنتی کولینرژیکی این دارو را افزایش می دهند.

نکات قابل توصیه

١- احتمال افزایش وزن وجود دارد. ۲- به منظور کاهش تحریک گوارشی، بهتر است دارو همراه با غذا، آب یا شیر مصرف گردد. 3- در صورت بروز خواب آلودگی، از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز حواس دارند، خودداری گردد..

اشکال دارویی

قرص 4 میلی گرمی

شربت 2 میلی گرم در 5 میلی لیتر