ـ افسردگی در مادرانی که به تازگی زایمان داشته اند

داشتن یک بچه استرس زا میباشد. مهم نیست که چقدر شما انتظار داشتن یک بچه را کشیده اید و یا چقدر کودک خود را دوست میدارید. با توجه به کمبود خواب ، مسئولیت های جدید و کمبود وقت برای خودتان ، جای تعجب نیست که تازه مادران به این فکر باشند که احساساتشان در شرایط بغرنجی قرار گرفته است.در واقع، افسردگی خفیف و نوسانات خلقی آنقدر بین تازه مادران متدوال است که این موضوع به تنهایی نامی را به خود اختصاص داده است که به عنوان :The Baby Bluesهمان اختلالات خلقی پس از زایمان شناخته میشود.

ـ آیا این نوسانات ، اختلالات خلقی  یا افسردگی در مادران میباشد ؟

اکثر خانم ها ، حداقل برخی از علائم اختلالات خلقی را بلافاصله پس از زایمان تجربه میکنند . این ناشی از تغییرات ناگهانی هورمون ها پس از زایمان  است که همراه با استرس ، انزوا ، کمبود خواب و احساس خستگی میباشد. ممکن است شما بیش از اندازه گریه کنید و یا احساس ناراحتی و در هم شکستگی داشته باشید. بطور کلی این امر در طی دو روز اول پس از زایمان آغاز میشود و تا پایان هفته دوم پس از زایمان کاهش می یابد.اختلالات خلقی پس از زایمان کاملا طبیعی است ، اما اگر علائم شما بعد از چند هفته از بین نرود یا بدتر شود ، ممکن است نشان دهنده ی افسردگی در شما بعد از زایمان باشد.

ـ علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان :

برخلاف اختلالات خلقی ، افسردگی بعد از زایمان مشکل جدی تری به حساب می آید. مشکلی که نباید از آن چشم پوشی کرد.

در ابتدا علائم افسردگی پس از زایمان میتواند شبیه علائم اختلالات خلقی پس از زایمان باشد. در حقیقت افسردگی و اختلالات خلقی پس از زایمان علائمی چون تخییرات رفتاری ، گریه های مکرر ، احساس ناراحتی ، بیخوابی و تحریک پذیری را به اشتراک میگذارند ، با این تفاوت که در افسردگی پس از زایمان علائم شدیدتری چون افکار خودکشی یا عدم توانایی در مراقبت از نوزاد به مدت طولانی تری در فرد مشاهده میشود.

•             ممکن است نسبت به رفتار شریک زندگی خود احساس سردی کنید و خود را از او دور ببینید و یا نتوانید با کودک خود پیوند خوبی برقرار کنید.

•             ممکن است اضطراب غیر قابل کنترلی به شما دست بدهد و یا با مشکلات بی خوابی مواجه شوید حتی در مواقعی که کودک شما در حال خواب میباشد. یا از رژیم غذایی نامناسبی پیروی میکنید.

•             ممکن است احساس گناه یا بی فایدگی بیش از حد به شما دست بدهد و یا شروع یه پرورش افکاری مشروط به مرگ کنید یا حتی آرزو کنید که کاش زنده نبودید.

این نشانه ها همه هشدار هایی نسبت افسردگی پس از زایمان میباشد.

ـ دلایل افسردگی پس از زایمان و خطرات آن :

هیچ دلیل خاصی در مورد اینکه چرا برخی از مادران پس از زایمان دچار افسردگی میشوند و برخی نه ، مشاهده نشده است. اما اعتقاد بر این است که برخی از عوامل مرتبط با هم در بروز این مشکل نقش دارند.

•             تغییرات هورمونی

پس از زایمان ، زنان کاهش چشم گیری را در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون تجربه میکنند. سطح عملکرد غده تیروئید نیز میتواند کاهش یابد که منجر به خستگی و افسردگی میشود.

این تغییرات سریع هورمونی به همراه تغییرات فشار خون ، عملکرد سیستم ایمنی و سوخت و ساز بدن تازه مادران ، ممکن است باعث افسردگی پس از زایمان شود.

•             تغییرات جسمانی

زایمان باعث تحولات جسمانی و عاطفی متعددی میشود. ممکن است بخاطر زایمان و یا کاهش وزن پس از زایمان با درد جسمانی روبرو شوید و در مورد جذابیت جسمانی و جنسی، اعتماد به نفس خود را از دست بدهید.

•             استرس

استرس مراقبت و نگهداری از یک کودک میتواند عوارض جانبی متعددی را به دنبال داشته باشد. مادرانی که تازه زایمان کرده اند غالبا از خواب مناسب محروم هستند. علاوه بر این ، ممکن است شما از توانایی خود در مراقبت صحیح از کودک خود احساس ضعف و اضطراب کنید. این تغییرات نسبت به زنی که برای اولین بار زایمان را تجربه کرده و میخواهد خود را با هویت جدیدش وفق دهد ، میتواند دشوار باشد.

ـ خطرات افسردگی پس از زایمان :

چندین عامل میتواند افسردگی بعد از زایمان را در شما پیش بینی کند : مهم ترین آن سابقه ی افسردگی پس از زایمان اول میباشد ، زیرا یک قسمت قبلی میتواند شانس ابتلا به یک قسمت تکراری را 30 تا 50 درصد افزایش دهد. داشتن سابقه افسردگی بدون بارداری در شخص یا خانواده شخص نیز جزو ریسک فاکتورها می باشد.استرس های اجتماعی همچون کمبود حمایت معنوی یا رابطه های غیر مطمئن و عدم وجود پشتوانه مالی دلایل دیگری برای این امر هستند. همچنین ریسک ابتلا به افسردگی پس از زایمان در خانم هایی که ناگهان داروهای خود را به قصد بارداری ترک می کنند بالاست.

ـ علائم و نشانه های روان پریشی پس از زایمان :

روان پریشی پس از زایمان گرچه نادر است اما بسیار خطرناک بوده و می تواند بعد از تولد نوزاد به سمت عدم ارتباط با واقعیت پیشرفت کند. بخاطر احتمال بالای خودکشی و نوزاد کشی این بیماران معمولا نیاز به بستری در بیمارستان دارند. 

.روان پریشی پس از زایمان بطور ناگهانی پیشرفت می کند معمولا بین 48 ساعت تا دو هفته اول بعد از زایمان. علائم این بیماری شامل موارد زیر می باشد :

.  توهم ( دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعیت ندارند )

.  هذیان ( باورهای غیر واقعی و غیر منطقی )

.اضطراب وتحریک بیش از حد

.  افکار یا اعمال خودکشی

.   سر در گمی و گیجی

.نوسانات سریع خلق و خو

.رفتارهای عجیب و غریب 

.  عدم توانایی و اشکال در خواب و خوردن

.  افکار کشتن بچه یا صدمه زدن به آن

روان پریشی پس از زایمان باید یک مورد اورژانسی تلقی شود که نیاز به توجه ویژه پزشکی دارد.

ـ کنار آمدن با افسردگی پس از زایمان

نکته اول : دلبستگی ایمن با کودک خود ایجاد کنید .

 پروسه ایجاد رابطه عاطفی با نوزاد یا به اصطلاح دلبستگی مهمترین وظیفه مادر برای نوزاد می باشد. موفقیت این رابطه بی کلام کودک را قادر می سازد تا به اندازه کافی احساس امنیت کند تا رشد کامل داشته باشد و بر چگونگی تعامل ، برقراری ارتباط و ایجاد روابط در طول زندگی تأثیر می گذارد. دلبستگی ایمن زمانی شکل می گیرد که شما به عنوان مادر به گرمی و به طور مداوم به نیازهای جسمی و عاطفی کودک پاسخ دهید. وقتی کودک شما گریه می کند ، سریع او را آرام می کنید. اگر کودک شما می خندد یا لبخند می زند ، شما با مهربانی پاسخ می دهید. در اصل شما و فرزندتان با هم هماهنگ هستید. شما سیگنالهای احساسی یکدیگر را تشخیص داده و به آنها پاسخ می دهید. افسردگی پس از زایمان می تواند این پیوند را قطع کند. مادران افسرده گاهی اوقات می توانند محبت و توجه داشته باشند ، اما در بعضی مواقع ممکن است واکنش منفی نشان دهند یا اصلاً پاسخ ندهند. مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان معمولاً کمتر با نوزادان خود ارتباط برقرار می کنند و احتمال شیردهی ، بازی و خواندن برای فرزندان کم است. همچنین ممکن است در نحوه مراقبت از نوزادان خود متناقض باشند. با این حال ، یادگیری پیوند با کودک خود نه تنها به نفع فرزندتان است ، بلکه با ترشح اندورفین هایی باعث می شود شما به عنوان یک مادر احساس خوشبختی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و این کاملا به نفع شماست.

.  چگونه با نوزاد خود پیوند برقرار کنیم ؟ 

اگر بعنوان یک نوزاد دلبستگی ایمن را تجربه نکرده باشید ممکن است ندانید چگونه این دلبستگی را با نوزاد خود برقرار کنید.اما می توانید یاد بگیرید. مغز انسان دارای قدرت برقراری رابطه عاطفه بی کلام می باشد که بسیار لذت بخش برای نوزاد و مادر می باشد.

نکته دوم : انسانها موجوداتی اجتماعی هستند از دیگران کمک و پشتیبانی بخواهید

تماس اجتماعی مثبت سریعتر و با کارآیی بیشتر از هر گزینه دیگریاسترس را کاهش می دهد. از نظر تاریخی و از منظر تکاملی ، مادران تازه وارد هنگام مراقبت از خود و نوزادان خود پس از زایمان از اطرافیان کمک می گرفتند. در دنیای امروز ، مادران تازه وارد اغلب خود را تنها ، خسته و نا امید از کمک و پشتیبانی دیگران می بینند. در ادامه چند راهکار برای تعامل بیشتر با دیگران ارائه می شود : 

. روابط خود را در اولویت قرار دهید. وقتی احساس افسردگی و آسیب پذیری می کنید ، مهمترین نکته این است که با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشید - حتی اگر ترجیح می دهید تنها باشید. منزوی کردن خود تنها باعث می شود وضعیت شما حتی تلخ تر شود ، بنابراین روابط  با بزرگسالان و دوستان و آشنایان خود را در اولویت قرار دهید. به عزیزان خود بگویید که به چه چیزی نیاز دارید و دوست دارید چگونه مورد حمایت قرار بگیرید.

. احساسات خود را بروز دهید. علاوه بر کمک عملی که دوستان و خانواده شما می توانند ارائه دهند ، آنها همچنین می توانند به عنوان یک خروجی احساسی مورد نیاز نیز عمل کنند. حداقل آنچه را که تجربه می کنید - خوب ، بد و زشت - را حداقل با یک شخص دیگر ، ترجیحاً رو در رو به اشتراک بگذارید. مهم نیست که با چه کسی صحبت می کنید ، تا زمانی که آن شخص مایل به گوش دادن بدون قضاوت و اطمینان خاطر و پشتیبانی باشد.

. به گروه مادران متصل شوید . حتی اگر دوستان حامی داشته باشید ، ممکن است بخواهید به دنبال زنان دیگری باشید که با همان مشکلات در مادر شدن روبرو هستند. شنیدن اینکه مادران دیگر نگرانی ها ، ناامنی ها و احساسات شما را به اشتراک می گذارند بسیار اطمینان بخش است. 

.  نکته سوم : مراقب خودتان باشد .

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای تسکین یا جلوگیری از افسردگی پس از زایمان انجام دهید مراقبت از خودتان است. هرچه بیشتر از سلامت ذهن و جسم خود مراقبت کنید ، احساس بهتری خواهید داشت. تغییر ساده سبک زندگی می تواند کمک زیادی به شما کند تا دوباره مثل خودتان احساس کنید. 

از کارهای خانه رد شوید - خود و کودک خود را در اولویت قرار دهید. به خودتان اجازه دهید روی خود و کودک خود تمرکز کنید - این کار 24 ساعته بیشتر از نگه داشتن یک کار تمام وقت است.

 دوباره ورزش کنید. مطالعات نشان می دهد که ورزش هنگام درمان افسردگی ممکن است به اندازه دارو موثر باشد ، بنابراین هرچه زودتر بلند شوید و حرکت کنید ، بهتر است. نیازی به زیاده روی نیست: هر روز 30 دقیقه پیاده روی معجزه می کند. ورزشهای کششی بویژه تمریناتی که در یوگا مشاهده می شود موثر واقع شده است.

مراقبه ( مدیتیشن ) ذهن آگاهی را تمرین کنید. تحقیقات از اثربخشی ذهن آگاهی برای ایجاد آرامش و انرژی بیشتر در انسانها حکایت می کند. همچنین می تواند به شما کمک کند تا از آنچه نیاز دارید و از آنچه احساس می کنید آگاهی بیشتری کسب کنید.

از خواب صرف نظر نکنید. هشت ساعت خواب کامل وقتی با یک نوزاد متولد می شوید ممکن است یک امر دست نیافتنی به نظر برسد ، اما کم خوابی افسردگی را بدتر می کند. برای استراحت کافی ( از جلب کمک شریک زندگی یا اعضای خانواده گرفته تا چرت زدن در صورت امکان ) هر کاری که می توانید انجام دهید.

زمان کافی برای آرامش و استراحت درمقابل انجام وظایف مادری را برای خود اختصاص دهید. روش های کوچکی را برای آرام و رلکس کردن پیدا کنید ، مانند حمام کردن در وان پر از کف و حباب ، لذت بردن از یک فنجان چای داغ یا روشن کردن شمع های معطریا  ماساژ گرفتن .

تغذیه مناسب را در اولویت قرار دهید. وقتی افسرده هستید ، تغذیه به مشکل بر میخورد. آنچه می خورید در خلق و خوی و همچنین کیفیت شیر مادر تأثیر دارد ، بنابراین تمام تلاش خود را برای ایجاد عادات غذایی سالم انجام دهید.

در آفتاب بیرون بروید. نور خورشید روحیه شما را بالا می برد ، بنابراین سعی کنید حداقل 10 تا 15 دقیقه در روز آفتاب بگیرید.

ـ درمان افسردگی پس از زایمان :

اگر با وجود کمک به خود و حمایت خانواده ، هنوز با افسردگی پس از زایمان دست و پنجه نرم می کنید ، ممکن است درمان حرفه ای بخواهید.

.  مشاوره درمانی فردی یا مشاوره ازدواج : یک درمانگر خوب می تواند به شما کمک کند تا با موفقیت درمورد مسائل مادری کنار بیایید. اگر مشکلات زناشویی را تجربه می کنید یا در خانه احساس عدم پشتیبانی می کنید ، مشاوره ازدواج می تواند بسیار مفید باشد.

.  داروهای ضد افسردگی :  برای موارد افسردگی پس از زایمان که توانایی شما برای عملکرد مناسب خود یا کودک شما به خطر بیفتد ، داروهای ضد افسردگی می توانند یک گزینه محتمل باشند. با این حال ، دارو باید به دقت توسط پزشک کنترل شود و نشان داده شده است که در صورت همراه بودن با روان درمانی ، تأثیر آن بیشتر است.

.  هورمون درمانی : استروژن به عنوان درمان جایگزین گاها به افسردگی پس از زایمان کمک می کند. استروژن اغلب در ترکیب با داروی ضد افسردگی استفاده می شود. خطراتی در رابطه با هورمون درمانی وجود دارد ، بنابراین در مورد بهترین  و ایمن ترین گزینه برای درمان برای شما با پزشک خود صحبت کنید.

ـ کمک به تازه مادر با افسردگی پس از زایمان

اگر عزیز شما افسردگی پس از زایمان را تجربه می کند ، بهترین کاری که می توانید انجام دهید ارائه حمایت است. به او در وظایف مراقبت از کودک کمک کرده و کمی استراحت دهید ، گوش شنوا برای او فراهم کنید و صبور باشید و درک کنید. همچنین باید از خود مراقبت کنید. رسیدگی به نیازهای یک نوزاد جدید برای شریک زندگی همانند مادر سخت است. و اگرفرد دوم حامی نیز افسرده باشد ، با دو عامل اصلی استرس زا روبرو هستید.

ـ چگونه به همسرو تازه مادر خود کمک کنیم :

او را تشویق کنید در مورد احساساتش صحبت کند. بدون قضاوت درباره او یا ارائه راه حل ، به حرف او گوش دهید. به جای اینکه بخواهید همه چیز را برطرف کنید ، کافی است آنجا باشید تا به او تکیه دهد.

در مسائل خانه کمک کنید.در مورد وظایف مربوط به کارهای خانه و مراقبت از کودکان وارد شوید. منتظر نمانید تا همسرتان از شما بخواهد.

مطمئن شوید که مادر برای خودش وقت می گذارد. استراحت و آرامش مهم است. او را برای استراحت ، استخدام پرستار کودک یا برنامه ریزی برخی از شب ها در طول ماه تشویق کنید.

اگر تازه مادر برای رابطه جنسی آماده نیست صبور باشید. افسردگی بر میل جنسی تأثیر می گذارد ، بنابراین ممکن است مدتی طول بکشد تا او روحیه داشته باشد. محبت جسمی را به او پیشنهاد دهید ، اما اگر او برای رابطه جنسی آماده نیست ، تخت فشار نگزارید.

با او به پیاده روی بروید. شروع به ورزش کردن در زمان افسردگی بسیار سخت و بی میل و رغبت می باشد. با انجام پیاده روی به عنوان یک اتفاق روزانه برای دو نفر ، به او کمک کنید.