دیفن هیدرامین

DIPHENHYDRAMINE

موارد مصرف:

دیفن هیدرامین در درمان علامتی رینیت آلرژیک، رینیت وازوموتور، کهیر، کهیر غول آساء درمان علامتی پارکینسون و عوارض خارج هرمی ناشی از داروها، تهوع و استفراغ ناشی از مسافرت و به عنوان داروی خواب آور ملایم به کار می رود.

مکانیسم اثر:

 اثرضد آلرژی این دارو به علت رقابت با هیستامین برای اتصال به گیرنده های Hاست. اثر ضدسرفه دیفن هیدرامین به علت اثر مستقیم بر مرکز سرفه در بصل النخاع است. اثرات خواب آوری این دارو به علت تأثیر بر گیرنده های H1 مغز است.

فارماکوکینتیک:

 این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود. زمان شروع اثر آن در حدود ۶۰-۱۵ دقیقه و دفع آن از طریق کلیه است و اغلب به صورت متابولیت طی ۲۴ ساعت دفع می گردد.

مصرف در بارداری و شیردهی :

در دوران بارداری بخصوص 3 ماهه اول از مصرف دیفن هیدرامین خودداری کنید.

در دوران شیر دهی مصرف آن بلامانع می باشد.

موارد منع مصرف:

در صورت وجود پورفیریا، نباید از این دارو استفاده شود.

هشدارها :

۱- مصرف این دارو در صرع، هیپرتروفی پروستات، احتباس ادرار، گلوکوم و بیماریهای کبد باید با احتیاط صورت گیرد. ۲- احتمال بروز سرگیجه، تسکین بیش از حد، اغتشاش شعور و کاهش فشار خون ناشی از مصرف این دارو در سالخوردگان بیشتر است. ٣- مصرف طولانی مدت این دارو باعث خشکی دهان گردیده و احتمال گلو درد، عفونت دهان و گلو و پوسیدگی دندان وجود دارد. ۴- با مصرف این دارو، تشخیص آپاندیسیت و علائم سمیت گوشی ناشی سایر داروها سخت تر می شود.

عوارض جانبی:

 گیجی، سردرد، اختلال حرکتی، عوارض ضدموسکارینی مانند خشکی دهان، تاری دید و دوبینی و اختلالات گوارشی از عوارض شایع این دارو هستند.

تداخل های دارویی:

 مصرف همزمان این دارو بامضعفهای CNS ممکن است اثرات مضعف آنها را افزایش دهد. استفاده همزمان آن با داروهای آنتی۔ کولینرژیک عوارض جانبی این دارو را تشدید می کند. مصرف همزمان داروهای باسمیت گوشی مانند سالیسیلات ها و وانکومایسین با این دارو ممکن است علائم اثرات سمی آنها بر روی گوش از جمله وزوز گوش و سرگیجه را بپوشاند.

نکات قابل توصیه :

 1- به منظور کاهش تحریک گوارشی همراه با غذا، آب یا شیر مصرف گردد. ۲- برای کنترل علائم بیماری مسافرت از جمله تهوع و سرگیجه باید حداقل نیم ساعت قبل از مسافرت مصرف گردد. ۳- در صورت بروز خواب آلودگی از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز حواس دارند، خودداری گردد.

اشکال دارویی :

شربت 12.5mg/ml

قرص 25mg

آمپول 50mg/ml