انواع مختلف دیابت :

دیابت نوع 1

دیابت نوع 2

دیابت بارداری


چه عواملی باعث دیابت می شوند؟

دیابت نوع 1

اعتقاد بر این است که دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است. این بدان معناست که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه سلولهای بتا در لوزالمعده شما را که انسولین تولید می کنند حمله کرده و از بین می برد و آسیبی دائمی ایجاد می کند..

علت حملات مشخص نیست. دلایل ژنتیکی و محیطی هم ممکن است وجود داشته باشد. تصور نمی شود که سبک زندگی در بروز این نوع دیابت نقشی داشته باشد.


دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 که به عنوان دیابت مقاوم به انسولین شناخته می شود. این بدان معناست که بدن شما نمی تواند از انسولین به طور موثر استفاده کند. این امر باعث تحریک لوزالمعده شما برای تولید انسولین بیشتر می شود تا جایی که دیگر نتواند در حد نیاز باشد. تولید انسولین کاهش می یابد که منجر به افزایش قند خون می شود.

علت دقیق دیابت نوع 2 مشخص نیست. عوامل موثر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ژنتیک

کم تحرکی

اضافه وزن

همچنین ممکن است عوامل سلامتی و دلایل محیطی دیگری نیز وجود داشته باشد.


دیابت بارداری

دیابت بارداری به دلیل هورمون های مسدود کننده انسولین است که در دوران بارداری تولید می شوند. این نوع دیابت فقط در دوران بارداری اتفاق می افتد.


علائم و نشانه های دیابت چیست؟

علائم عمومی دیابت عبارتند از:

**تشنگی و گرسنگی بیش از حد

**تکرر ادرار

**خواب آلودگی یا خستگی

**پوست خشک و خارش دار

**تاری دید

**زخم های دیر بهبود یابنده 

دیابت نوع 2 می تواند باعث ایجاد لکه های تیره در چین پوست زیر بغل و گردن شود. از آنجا که تشخیص دیابت نوع 2 اغلب دیر اتفاق می افتد ، ممکن است در زمان تشخیص علائمی مانند درد یا بی حسی در پاهای خود احساس کنید.

دیابت نوع 1 اغلب بسیار سریع توسعه می یابد و می تواند علائمی مانند کاهش وزن یا بیماری به نام کتواسیدوز دیابتی ایجاد کند. کتواسیدوز دیابتی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که قند خون بسیار بالا باشد ، اما انسولین کم یا اصلا وجود نداشته باشد.

علائم هر دو نوع دیابت می تواند در هر سنی ظاهر شود ، اما به طور کلی نوع 1 در کودکان و بزرگسالان رخ می دهد. نوع 2 در افراد بالای 45 سال رخ می دهد. اما افراد جوان به دلیل کم تحرکی و افزایش وزن به طور فزاینده ای به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

دیابت چقدر شایع است؟

حدود 30.3 میلیون نفر از افراددر ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند. حدود 5 تا 10 درصد دیابت نوع 1 دارند ، در حالی که 90 تا 95 درصد به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.

آخرین آمار نشان می دهد که 1.5 میلیون فرد در سال 2015 تشخیص داده شده اند. تصور می شود 84.1 میلیون نفر دیگر به پیش دیابت مبتلا باشند. اما بیشتر افراد مبتلا به پیش دیابت اطلاعی از بیماری خود ندارند..

پیش دیابت زمانی اتفاق می افتد که گلوکز خون شما بیش از حد مجاز باشد ، اما به اندازه کافی بالا نباشد که دیابت نامیده شود..

در صورت وجود پیش دیابت در فرد اگر سابقه خانوادگی این بیماری وجود داشته باشد، به احتمال زیاد شخص به دیابت مبتلا خواهید شد.


مشکلات احتمالی دیابت چیست ؟

عوارض دیابت به طور کلی با گذشت زمان ایجاد می شود. کنترل ناخوشایند سطح قند خون خطر عوارض جدی را که می تواند تهدید کننده زندگی باشد افزایش می دهد. عوارض مزمن عبارتند از:


بیماری رگ ها، منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی

مشکلات چشمی ، به نام رتینوپاتی

عفونت یا بیماری های پوستی

آسیب عصبی ، یا نوروپاتی

آسیب کلیه ، یا نفروپاتی

قطع عضو به دلیل نوروپاتی یا بیماری عروقی

دیابت نوع 2 ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد ، به خصوص اگر قند خون شما به خوبی کنترل نشده باشد.

عوارض بارداری

سطح بالای قند خون در دوران بارداری می تواند به مادر و کودک آسیب برساند و خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

فشار خون بالا

پره اکلامپسی

سقط جنین یا مرده زایی

نقائص هنگام تولد


انواع مختلف دیابت چگونه درمان می شود؟

مهم نیست که شما از چه نوع دیابتی رنج می برید ، باید برای کنترل آن با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید.

هدف اصلی این است که سطح گلوکز خون را در محدوده نرمال برای خود نگه دارید. پزشک به شما اطلاع خواهد داد که دامنه نرمال و هدف شما باید چقدر باشد. دامنه نرمال و هدف دیابت برای هر شخص با توجه به نوع دیابت ، سن و وجود عوارض متفاوت است.

اگر به دیابت بارداری مبتلا هستید ، قند خون کنترل شده شما باید کمتر از قند خون هدف در 2 نوع دیگر باشد..

فعالیت بدنی قسمت مهمی در مدیریت دیابت است. از پزشک خود بپرسید که چند دقیقه در هفته باید به ورزش های هوازی اختصاص دهید. رژیم غذایی همچنین برای کنترل خوب بسیار مهم است. همچنین باید فشار خون و کلسترول خود را کنترل کنید.

درمان دیابت نوع 1

همه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 برای زندگی باید انسولین مصرف کنند زیرا آسیب به لوزالمعده دائمی است. انواع مختلفی از انسولین با زمانهای مختلف شروع ، اوج و مدت زمان وجود دارد.

انسولین دقیقاً در زیر پوست تزریق می شود. پزشک شما نحوه تزریق و چرخش صحیح محل های تزریق را به شما نشان می دهد. شما همچنین می توانید از یک پمپ انسولین استفاده کنید ، این وسیله ای است که در خارج از بدن شما پوشیده شده و می تواند برای آزاد کردن دوز خاصی برنامه ریزی شود. اکنون دستگاه های اندازه گیری مداوم قند خون نیز وجود دارند که 24 ساعت در روز قند شما را چک می کنند.

شما باید سطح قند خون خود را در طول روز کنترل کنید. در صورت لزوم ، ممکن است لازم باشد برای کنترل کلسترول ، فشار خون بالا یا سایر عوارض نیز دارو مصرف کنید.


درمان دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 با رژیم و ورزش کنترل می شود و همچنین می تواند با انواع داروها برای کنترل قند خون درمان شود. داروی خط اول معمولاً متفورمین است این دارو به بدن شما کمک می کند تا انسولین را به طور موثرتری استفاده کند. اگر متفورمین جواب نداد ، پزشک می تواند داروهای دیگری را بر اساس پیشرفت بیماری اضافه کند..

شما باید سطح قند خون خود را کنترل کنید. همچنین ممکن است به داروهایی برای کنترل فشار خون و کلسترول نیز نیاز داشته باشید.


پیشگیری از دیابت :

هیچ پیشگیری شناخته شده ای برای دیابت نوع 1 وجود ندارد.


در صورت رعایت نکات زیر میتوانید از بروز دیابت نوع 2 پیشگیری کنید:

وزن خود را کنترل کرده و رژیم غذایی خود را اصلاح کنید.

به طور منظم تمرین و ورزش کنید.

از استعمال دخانیات خودداری کرده و همیشه سطح چربی خون خود را در حد نرمال نگه دارید.

اگر به دیابت بارداری مبتلا هستید یا به پیش دیابت مبتلا هستید ، این عادت ها می تواند شروع دیابت نوع 2 را به تأخیر انداخته و یا از آن جلوگیری کند.


نتیجه گیری :

هیچ درمانی برای دیابت نوع 1 وجود ندارد. این به مدیریت بیماری مادام العمر نیاز دارد. اما با نظارت مداوم و پیروی از درمان ، ممکن است بتوانید از عوارض جدی تر بیماری جلوگیری کنید.


اگر از نزدیک با پزشک خود کار می کنید و شیوه زندگی خوبی را انتخاب می کنید ، دیابت نوع 2 اغلب می تواند با موفقیت کنترل شود.


اگر به دیابت بارداری مبتلا هستید ، احتمالا بعد از زایمان دیابت شما کنترل میشود. (اگرچه احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در اواخر زندگی شما بیشتر است).