هر نوع مکمل غذایی اعم از ویتامین‌ها و مواد معدنی را که از داروخانه تهیه می‌کنید، می‌توانید نحوه مصرف آن را از روی بسته‌بندی آن مطالعه کنید اما در بعضی موارد بهترین زمان مصرف قید نشده است. پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند که مصرف ویتامین‌ها و املاح معدنی در زمان‌‎های خاصی از روز می‌تواند جذب بهتری داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد زمان مصرف مکمل های غذایی با ما همراه باشید.

زمان مصرف مکمل های غذایی برای جذب بهتر

در اینجا بهترین زمان مصرف مهم‌ترین مکمل‌های غذایی را برای شما شرح می‌دهیم:

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین مینرال بستگی به ترکیبات موجود در آن دارد. اما به طور کلی بهتر است مولتی ویتامین را همراه با وعده‌ غذایی خود بخورید. این کار باعث می‌شود تا از عوارض جانبی احتمالی مثل دل‌درد، حالت تهوع و استفراغ پیشگیری به عمل آید. بهتر است مولتی ویتامین را در کنار وعده صبحانه یا ناهار بخورید اما در کنار وعده شام نیز مشکلی به وجود نمی‌آید.

بهترین زمان مصرف ویتامین C

ویتامین C از جمله ویتامین‌های محلول در آب است که خاصیت آنتی اکسیدانی فوق‌العاده‌ای دارد. معمولا به دلیل پیشگیری از سرماخوردگی از این ویتامین استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که مصرف قرص ویتامین C می‌تواند طول دوره سرماخوردگی و شدت علائم این بیماری را کاهش دهد. بهترین زمان مصرف قرص ویتامین سی ۳۰ دقیقه قبل از مصرف صبحانه یا ۲ ساعت بعد از وعده‌های غذایی است. یعنی به طور کلی بهتر است ویتامین ث را با معده خالی مورد استفاده قرار دهید.

نحوه مصرف قرص ویتامین E

در مبحث زمان مصرف مکمل های غذایی یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هایی که باید به آن بپردازیم، ویتامین E است. ویتامین E از جمله ویتامین‌های محلول در چربی است که نقش آنتی اکسیدانی ایده‌آلی داشته و با رادیکال‌های آزاد به مقابله می‌پردازد. از جمله فواید قرص ویتامین E به تقویت سیستم ایمنی، حفظ سلامت پوست، کاهش کلسترول و بهبود اختلالات تولید مثل می‌توان اشاره کرد. بهترین زمان مصرف قرص ویتامین E در کنار وعده‌های غذایی است. اگر این ویتامین با غذایی که حاوی چربی‌های مفید است، مصرف شود جذب بهتری در بدن خواهد داشت.

بهترین زمان مصرف ویتامین دی

ویتامین D محلول در چربی بوده و بهترین منبع تامین آن برای بدن قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. این ویتامین در حفظ سلامت استخوان‌‌ها موثر است زیرا جذب کلسیم را در بدن بهبود می‌بخشد. به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن نیز حتما باید از منابع ویتامین دی استفاده کنید. همانند دیگر ویتامین‌های محلول در چربی بهتر است ویتامین D را هم در کنار وعده‌های غذایی مورد استفاده قرار دهید تا جذب بهتری در بدن داشته باشد. کمبود ویتامین دی بسیار شایع است. برای بهبود این مشکل باید از قرص ویتامین دی کمک بگیرید.

ویتامین های گروه B را چه زمانی مصرف کنیم ؟

ویتامین‌های خانواده B شامل ویتامین‌های B۱، B۲، B۳، B۵، B۶، B۷، B۹، B۱۲ می‌شود که همگی محلول در آب هستند و بدن قابلیت تولید آنها را ندارد. این ویتامین‌ها در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش دارد که از جمله آنها موارد زیر را می‌توان نام برد:

  • تنظیم متابولیسم
  • تولید گلبول‌های قرمز
  • تقسیم سلولی
  • ساخت DNA
  • حفظ سلامت پوست
  • جلوگیری از ریزش مو
  • بهبود عملکرد سیستم عصبی

بهترین زمان مصرف مکمل های غذایی که حاوی ویتامین های گروه B هستند، نیم ساعت قبل از وعده‌های غذایی یا ۲ ساعت بعد از وعده‌های غذایی است. بهتر است این ویتامین‌ها را قبل یا بعد از وعده صبحانه میل کنید. ویتامین‌های محلول در آب با معده خالی جذب بهتری دارند.

هترین زمان مصرف ویتامین A

ویتامین A در گروه ویتامین‌های محلول در چربی قرار می‌گیرد. بنابراین بهتر است آن را در کنار وعده‌های غذایی مورد استفاده قرار دهید این ویتامین به ترمیم و رشد بافت‌های بدن کمک کرده و در حفظ سلامت بینایی نقشی بسزا ایفا می‌کند. ویتامین A همچنین از عملکرد صحیح سیستم ایمنی پشتیبانی کرده و در حفظ سلامت استخوان‌ها و تولید مثل سالم نیز نقش دارد.

کلسیم را چه زمانی بخوریم ؟

زمان مصرف مکمل های غذایی که شامل ویتامین‌ها بودند برایتان شرح دادیم. کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن است که کمبود آن نرمی یا پوکی استخوان را به دنبال خواهد داشت. اگر نیاز به مصرف قرص کلسیم داشته باشید بهتر است آن را در کنار وعده غذایی خود بخورید. اما دقت داشته باشید که توصیه می‌شود ۲ ساعت قبل و ۴ ساعت بعد از خوردن این قرص دارو یا مکمل دیگری مصرف نکنید زیرا ممکن است در جذب کلسیم اختلال ایجاد نماید. بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که قرص کلسیم را در کنار وعده شام مورد استفاده قرار دهید.

بهترین زمان مصرف قرص آهن

از مکمل آهن معمولا به دلیل پیشگیری یا درمان کم‌خونی استفاده می‌شود. بهتر است قرص آهن را با معده خالی مصرف کنید. از این رو ۱ ساعت قبل از صرف غذا یا ۲ ساعت بعد از آن بهترین زمان مصرف قرص آهن است. بسیاری از مواد غذایی که در وعده‌های غذایی استفاده می‌کنید ممکن است در جذب آهن اختلال ایجاد کنند. به همین دلیل است که مصرف این قرص با معده خالی گزینه بهتری به حساب می‌آید.

زمان مصرف زینک

ماده معدنی زینک در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد و در جلوگیری از ریزش مو و حفظ سلامت پوست و ناخن نیز موثر است. کودکان برای رشد طبیعی خود به مقادیر مناسب زینک نیاز دارند. بروز عفونت‌های متعدد، ریزش مو، کاهش اشتها، اختلال در حس بویایی و چشایی و تاخیر در بهبود زخم‌ها از علائم کمبود زینک (روی) در بدن به شمار می‌آید. بهترین زمان مصرف قرص زینک یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا است.

بهترین زمان مصرف قرص امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ گروهی از چربی‌های مفید هستند که بدن انسان قابلیت ساخت آنها را ندارد. EPA و DHA فقط در ماهی‌ها وجود دارند اما ALA در بعضی منابع گیاهی مثل گردو یا دانه کتان یافت می‌شود. امگا ۳ ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش داده و در کاهش التهاب بدن نیز نقش دارد. بهتر است قرص امگا ۳ را در کنار وعده‌های غذایی که حاوی چربی‌های مفید هستند میل کنید تا بهتر جذب شوند.