اغلب والدین دوست دارند فرزندانی قدبلند با استخوان‌بندی سالم داشته باشند به همین دلیل تمام سعی خود را می‌کنند تا مقوی‌ترین و بهترین خوراکی‌ها را به فرزندانشان بدهند. با این‌حال یکی از دلایل رشد ناکافی قد نقص در رژیم غذایی است که باید با مکمل‌های رشد کودکان جبران شود. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب شما را با تاثیر ویتامین‌ها و مواد مغذی بر فرایند رشد قد آشنا کنیم و محتویات بهترین مولتی ویتامین‌ برای رشد قد کودکان را معرفی کنیم.

بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان

ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد قد کودکان کدامند؟

با توجه به اینکه مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌های بسیاری برای رشد کودکان وجود دارد، بهتر است با ترکیبات ضروری مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان آشنا شوید. موارد زیر ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند بر افزایش قد کودک تاثیر می‌گذارد.

ویتامین D

ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند و موجب افزایش رشد قد در کودکان می‌شود. با اینکه نور خورشید حاوی مقادیر قابل قبولی از ویتامین  Dاست، اما چون کودکان به واسطه‌ی زندگی آپارتمان‌نشینی در معرض نور آفتاب نیستند، اغلب دچار کمبود این ویتامین و کوتاه قدی می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از بررسی سطح ویتامین  Dتوسط پزشک، از مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان استفاده شود.

لازم است بدانید ویتامین D به همان میزانی که در رشد قد تاثیرگذار است در قوی و سالم شدن استخوان‌ها هم موثر است.

ویتامین A

ویتامین A یا رتینول یکی از ویتامین‌های اصلی است که در بلند شدن قد کودکان از طریق افزایش جذب کلسیم کمک می‌کند. کودکانی که منابع غذایی حاوی ویتامین A مانند کلم بروکلی، هلو یا شیر غنی شده را مصرف نمی‌کنند لازم است از مکمل‌های تغذیه‌ای استفاده کنند تا دچار کمبود این ویتامین نشوند.

ویتامین‌های گروه B

با اینکه تمام ویتامین‌های گروه B بر رشد کودکان تاثیر دارند، اما باید به تاثیر پررنگ ویتامین B12 در سلامت خون و سلول‌های عصبی، و بلند کردن قد کودکان اشاره کنیم. ریبوفلاوین یا B2 هم در افزایش طول قد کودکان و محکم شدن استخوان‌ها تاثیرگذار است و می‌تواند احتمال شکستگی استخوان را کاهش دهد.

پس هنگام انتخاب مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان به محتویات آن دقت کنید و از وجود ویتامین‌های گروه B مطمئن شوید.

ویتامین K

ویتامین K  یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که به عنوان ویتامین موثر در انعقاد خون شناخته می‌شود اما جالب است بدانید در رشد قد کودکان و فزایش تراکم استخوان هم تاثیرگذار است.

ویتامین C

ویتامین C یا اسید آسکوربیک یک آنتی‌اکسیدان قوی است که در کلاژن‌سازی، قوی و مستحکم کردن استخوان‌ها و افزایش قد کودک تاثیر بسیاری دارد. بنابراین رژیم غذایی با مقادیر کافی از ویتامین C یا استفاده از مولتی ویتامین حاوی ویتامین C برای رشد قد کودکان ضروری است.

ویتامین F

ویتامین F چربی‌های اشباع نشده‌ای است که در بازسازی و رشد استخوان‌ها تاثیرگذار است و موجب بلندتر شدن قد کودکان می‌شود. به همین دلیل در تولید مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان از مقادیر ویتامین F استفاده می‌شود.

منیزیم

منیزیم به ترمیم استخوان در کودکان کمک می‌کند و رشد قد آن‌ها را بیشتر می‌کند. به همین دلیل کودکانی که دچار نقص در تغذیه هستند و با رژیم غذایی نمی‌توانند مقادیر کافی از منیزیم را دریافت کنند، باید مولتی ویتامین حاوی منیزیم استفاده کنند.

بور

بور یکی از مواد معدنی ضروری است که در ترکیبات مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان موجود است و مقدار ویتامین D در بدن را تنظیم می‌کند. به همین دلیل می‌تواند جذب کلسیم را بالا ببرد و موجب رشد بیشتر قد کودکان شود.

کلسیم

وقتی صحبت از افزایش قد کودک می‌شود اولین ماده ضروری و مناسب که به ذهن همه‌ی ما می‌رسد، کلسیم است. زیرا کلسیم در بازسازی استخوان‌ها و رشد آن نقش موثری دارد. پس لازم است مولتی ویتامین کودکان حاوی مقادیر کافی کلسیم باشد.

bزینک

زینک یکی از مواد معدنی تاثیرگذار در بلند شدن قد است که در ترکیبات بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان به کار می‌رود. به همین دلیل به والدین توصیه می‌شود در انتخاب مولتی ویتامین حتماً به محتویات آن دقت کنند و از دارابودن زینک یا روی مطمئن شوند.

ال-آرژنین

ال-آرژنین یک آمینواسید است که با از بین بردن رادیکال‌های آزاد خون موجب بالارفتن میزان ترشح هورمون رشد می‌شود. پس می‌تواند به کودکانی که در سن رشد هستند کمک کند تا قد بلندتری داشته باشند.

بهترین مولتی ویتامین کودکان

هنگام خرید مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان به چه مواردی دقت کنیم؟

در انتخاب مکمل رشد کودکان باید به نکات با اهمیتی توجه کنید تا مصرف آن هیچ عارضه‌ی منفی به همراه نداشته باشد و بتواند در رشد کودکان تاثیرگذار باشد. این نکات مهم شامل موارد زیر است.

به سن و سال کودک

یکی از نکات مهمی که در انتخاب بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودک باید مورد توجه قرار بگیرد سن  است. زیرا محصولات مختلف برای گروه‌های سنی مختلف ساخته می‌شود تا متناسب با نیازهای تغذیه‌ای و تکامل اندام‌های مختلف بدن باشد.

ترکیبات شیرین‌کننده و قند در محتویات مولتی ویتامین

والدینی که در مورد عوارض استفاده از مولتی ویتامین کودکان نگران هستند بهتر است بدانند مولتی ویتامین هیچ عارضه‌ای ندارند، مگر اینکه حاوی قند و مواد رنگی باشند که به سلامت کودکان آسیب برساند که این عارضه قابل کنترل است. زیرا می‌توان هنگام خرید محصول مورد نظر ترکیبات آن را به دقت بررسی کرد و استفاده از مکمل‌های با کیفیت و بدون مواد مضر را استفاده کرد.

دوز مصرف روزانه مولتی ویتامین

مقدار دوز مورد نیاز مولتی ویتامین به نیازهای تغذیه‌ای و وضعیت جسمانی کودکان بستگی دارد. پس لازم است خودسرانه دوز مصرفی را تغییر ندهید و حتماً مطابق نظر پزشک اقدام کنید.

داروخانه آنلاین دارونت یکی از بزرگترین و مجهزترین داروخانه‌های اینترنتی است که امکان دسترسی آسان به محصولات دارویی و بهداشتی را فراهم کرده است. برای خرید بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان می‌توانید به سایت این داروخانه مراجعه کنید و ضمن بررسی دقیق محصول، در کوتاه‌ترین زمان و با مناسب‌ترین قیمت آن را درب منزل تحویل بگیرید.