تست های سلامت ضروری برای زنان بر اساس دهه های مختلف  زندگی متفاوت است.  هر فردی برای اینکه بتواند سلامتی خود را حفظ کند و سالهای عمر خود را بدون بیماری طی کند نیازبه آزمایش‌های غربالگری مناسب  دارد که برای تشخیص مشکلات سلامتی بالقوه زمانی که هنوز قابل درمان هستند استفاده می‌ شود.

تشخیص زود هنگام بیماری اثر بسیار قابل توجهی در روند بهبود بیماری و کیفیت زندگی بیمار دارد.

تست هایی که در 20 و 30 سالگی به آن نیاز دارید

تست های سلامت ضروری برای زنان

معاینه لگن و پاپ اسمیر

صرف نظر از سابقه جنسی، زنان 21 ساله و بالاتر باید هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند که جزو مهم ترین تست های سلامت ضروری برای زنان است، آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص علائم سرطان دهانه رحم است. اگر در سه دوره از تست پاپ اسمیرمتوالی موردی مشاهده نشود میتوان فاصله بین تست ها را بیشتر کرد.

در زنان با سن بالاتر که تست HPV ( زگیل تناسلی) آنها منفی است ،می توان فاصله بین انجام تست پاپ اسمیر را زیاد تر کرد.

زنان همچنین باید بر اساس عوامل خطر فردی و توصیه های سنی برای بیماری های مقاربتی (STDs) آزمایش شوند.

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان پستان شامل معاینات بالینی و غربالگری ماموگرافی است. اگر در اعضای خانواده ‌تان فردی مبتلا به سرطان سینه است باید با حساسیت بیشتری غربالگری سرطان سینه را انجام دهید تا ببینید آیا در معرض خطر ابتلا به انواع خطرناک ‌تر سرطان سینه که با ژن‌ های خاصی (BRCA1 یا BRCA 2) مرتبط هستند، هستید یا خیر. اگر در معرض خطر هستید، پزشک مشاوره ژنتیک یا آزمایش BRCA را توصیه می کند.

تست های سلامت ضروری برای زنان

معاینه بدنی

 زنان در دهه 20 زندگی باید حداقل دو بار تحت معاینه فیزیکی قرار بگیرند . در هر معاینه، پزشک شما باید یک ارزیابی دقیق و همه جانبه انجام دهد و موارد زیر را بررسی کند:

 • قد
 • وزن
 • شاخص توده بدنی
 • پزشک همچنین مسایل مربوط به سلامت روان را نیز ارزیابی می کند. از جمله:
 • افسردگی
 • مصرف الکل و مواد مخدر
 • سیگار کشیدن
 • رژیم غذایی و ورزش
 • سابقه واکسیناسیون

تست کلسترول

اگر زنان 20 ساله و بالاتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب هستند، باید یک غربالگری اولیه برای سطح کلسترول و تری گلیسیرید انجام دهند. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که زنان هر چهار تا شش سال یکبار، از سن 20 سالگی، معاینه شوند. پس از 45 سالگی، غربالگری کلسترول اهمیت بیشتری دارد، زیرا خطر بیماری قلبی با افزایش سن افزایش می یابد.

تست های سلامت ضروری برای زنان

غربالگری فشار خون

اگر فشار خون شما بالاتر از90/140 باشد، تشخیص فشار خون بالا داده می شود. از آنجایی که فشار خون بالا می تواند منجر به عوارض دیگری شود، اگر فشار خون نرمال یعنی 80/120 یا کمتر باشد، باید هر دو سال یک بار بررسی شود.  اما اگر بیشتر باشد، باید در فواصل زمانی کمتری فشار خون را کنترل کرد. اگر فشار خون بالا و در محدوده خطر تشخیص داده شد، باید از نظر دیابت نیز بررسی و غربالگری انجام شود.

معاینه چشم

اگر از لنز یا عینک استفاده می کنید، هر سال یکبار غربالگری بینایی انجام دهید. اگر مشکل بینایی ندارید، غربالگری ممکن است ضروری نباشد. با این حال، در صورت داشتن هر گونه نگرانی باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

معاینه دندانپزشکی

شما باید هر سال برای معاینه و تمیز کردن به دندانپزشک مراجعه کنید.

ایمن سازی هاشما باید هر سال واکسن آنفولانزا دریافت کنید، به خصوص اگر بالای 65 سال سن دارید یا عوامل خطری دارید که شما را مستعد ابتلا به عفونت می کند. پس از 19 سالگی هر 10 سال یکبار بایست یک واکسن یادآور کزاز-دیفتری دریافت کنید.اگر کمتر از 26 سال دارید، باید واکسن HPV (زگیل تناسلی) را دریافت کنید.اگرقبلا به آبله مرغان مبتلا نشده اید، باید واکسن آبله مرغان را دریافت کنید. 

تست هایی که در 40 تا 60 سالگی به آن نیاز دارید

تست سلامت زنان

تست های سلامت ضروری برای زنان

تست هایی که  انجام آنها در دهه 20 زندگی ضروری است ،همچنان در دهه 40 نیز باید ادامه یابد، با این تفاوت که فاصله انجام آنها با تغییر خواهد بود.

هر دو سال یکبار معاینه چشم داشته باشید، حتی اگرازعینک استفاده نکنید.

هر یک تا پنج سال یکبار معاینه فیزیکی و چکاپ کلی داشته باشید.

هر سال یک معاینه حرفه ای پستان تحت نظر پزشک انجام دهید.

واکسن زونا را بعد 60 سالگی از فراموش نکنید.

 علاوه بر اینها ازشروع 40 سالگی به بعد چندین تست جدید  به تست های قبلی اضافه می شود:         

ماموگرافی

همه زنان باید برای غربالگری سرطان سینه ماموگرافی انجام دهند. اینکه چند وقت یکبار به دنبال ماموگرافی باشید بسته به سن متفاوت است.  بنا به مطالعات انجام شده انجام ماموگرافی یک سال در میان را برای زنان بین 50 تا 74 سال توصیه می شود. زنان کمتر از 50 سال باید طبق نظرپزشک خود تعداد دفعات انجام ماموگرافی را انجام دهند.

تست های سلامت ضروری برای زنان

برای زنان بالای 75 سال، هیچ توصیه ای وجود ندارد زیرا تحقیقات کافی در مورد تأثیرات ماموگرافی بر روی زنان در این گروه سنی انجام نشده است.

معاینه پستان

از 40 سالگی  علاوه بر معاینه ماهانه که خود شخص انجام می دهد، باید هر سال یک بار معاینه پستان تحت نظر پزشک انجام شود. پزشک به صورت چشمی و دستی سینه ها را از نظر تفاوت در اندازه یا شکل، بثورات و فرورفتگی و توده ها بررسی می کند. همچنین این مورد که آیا با فشار ملایم  از نوک سینه های شما ترشح می شود یا خیر مورد بررسی قرار میگیرد.

 در معاینات ماهانه  خود هر گونه تغییر در ظاهر یا حالت سینه متوجه شدید باید به پزشک خود گزارش دهید.

تست های سلامت ضروری برای زنان

غربالگری سرطان روده بزرگ

پس از 50 سالگی، باید غربالگری سرطان روده بزرگ را آغاز کنید. آزمایشات احتمالی عبارتند از:

 • آزمایش مدفوع سالانه
 • سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر (هر پنج سال یکبار)
 • کولونوسکوپی (هر 10 سال یکبار)
 • تنقیه باریم دو کنتراست (هر پنج سال یکبار)
 • کولونوسکوپی توموگرافی کامپیوتری (هر پنج سال یکبار)

 تا سن 75 سالگی اگر در معرض خطر بالای سرطان روده بزرگ هستید، ممکن است بیشتر به غربالگری نیاز داشته باشید.

بررسی های پوستی

طبق گزارش منبع معتبر جامعه سرطان آمریکا، سالانه حدود 3.3 میلیون آمریکایی به سرطان پوست مبتلا می شوند. برای تشخیص زودهنگام آن، از 18 سالگی با جستجوی خال های مشکوک یا جدید، ماهی یک بار خود را بررسی کنید. غربالگری توسط یک متخصص پزشکی در مواردی که عوامل خطر احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد ضروری است.

این عوامل خطر شامل موارد زیر است:

 • قرار گرفتن زیاد در معرض خورشید
 • سابقه خانوادگی سرطان پوست
 • پوست روشن
 • وجود چندین خال غیر معمول
 • سابقه چندین آفتاب سوختگی تاول زا، به ویژه در اوایل زندگی

 

تست هایی که بعد از 65 سالگی نیاز دارید

تست های سلامت ضروری برای زنان

زمان انجام تست های غربالگری همچنان با افزایش سن تغییر می کند. به عنوان مثال، فشار خون شما اکنون باید سالانه چک شود.

کلسترول شما باید هر سه تا پنج سال یکبار بررسی شود، یا اگر غیرطبیعی باشد، در فاصله های کمتری بررسی شود.

تست تراکم استخوان

زنان 65 ساله و بالاتر باید از نظر پوکی استخوان غربالگری شوند. اگر تا به حال دچار شکستگی شده اید، پس از یائسگی باید آزمایش تراکم استخوان را انجام دهید. همچنین اگر زیر 65 سال دارید و خطر شکستگی بالایی دارید، باید این آزمایش را انجام دهید.

تست شنوایی

ادیوگرام بررسی شنوایی در سطوح و شدت مختلف است. بهتر است یک بار در سال انجام دهید.

واکسن پنومونی (ذات الریه)

شامل دو واکسن است که به فاصله یک سال تزریق می شود. توصیه می شود افراد بالای 65 سال علیه ذات الریه واکسینه شوند.

آزمایشات دیگر

بر اساس  سطح سلامتی شما، پزشک ممکن است آزمایش‌های غربالگری دیگری را برای تکمیل آزمایش‌های استاندارد مبتنی بر سن تجویز کند.

غربالگری افسردگی

امروزه بیماری افسردگی شیوع بسیار بالایی دارد. این بیماری بطور جدی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. 16 میلیون بزرگسال آمریکایی حداقل یک دوره افسردگی شدید در عمر خود تجربه کرده اند.  طبق نتایج بدست آمده زنان 70 درصد بیشتر از مردان در معرض افسردگی هستند. اگر در مورد خلق و خوی خود نگران هستید و احتمال می دهید دچار افسردگی شدید از پزشک خود بخواهید که این غربالگری را انجام دهد. پزشک سوالاتی در مورد علائم افسردگی می پرسد، مانند:

 • مشکلات خواب
 • تحریک پذیری
 • از دست دادن میل جنسی یا علاقه جنسی
 • سستی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های معمول

تست دیابت

اگر در معرض خطر بالای دیابت هستید، ممکن است لازم باشد از 40 سالگی هر سه سال یک بار برای پیش دیابت و دیابت غربالگری شوید. اگر فشار خون شما بیش از 135/80 باشد یا سطح کلسترول شما بالا باشد، پزشک شما را از نظر دیابت نوع 2 بررسی می کند.

تست های سلامت ضروری برای زنان

عوامل خطر دیابت عبارتند از:

عدم تحرک بدنی

چاقی شدید

داشتن یکی از بستگان درجه یک مبتلا به دیابت

 

برگرفنه از:

داروخانه آنلاین دارونت