زنجبیل مملو از مواد مغذی و ترکیبات زیست فعال است که فواید زیادی برای بدن و مغز شما دارد. گنجاندن زنجبیل در رژیم غذایی می تواند فواید زیادی برای سلامت جسمی و روانی داشته باشد

زنجبیل از گیاهی گلدار تهیه می شود که منشأ آن در جنوب شرقی آسیا است. . این گیاه متعلق به خانوادهZingiberaceae  است و با زردچوبه، هل ارتباط نزدیکی دارد.

ریزوم (قسمت زیرزمینی ساقه) قسمتی است که معمولاً به عنوان ادویه استفاده می شود. اغلب به آن ریشه زنجبیل یا به سادگی زنجبیل می گویند.

زنجبیل را می توان به صورت تازه، خشک، پودر شده یا آب آن استفاده کرد گاهی اوقات به غذاهای فرآوری شده و لوازم آرایشی نیز اضافه می شود.

 جینجرول و خواص دارویی آن

زنجبیل سابقه بسیار طولانی در استفاده در اشکال مختلف طب سنتی و جایگزین دارد. برای کمک به هضم غذا، کاهش حالت تهوع، و کمک به مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده می شود،

عطر و طعم منحصر به فرد زنجبیل از روغن های طبیعی آن می آید که مهمترین آن جینجرول است.

زنجبیل سرشار از جینجرول است، ماده ای با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی. جینجرول اصلی ترین ترکیب فعال زیستی در زنجبیل است.  ومسئول بسیاری از خواص دارویی زنجبیل است.

بر اساس تحقیقات، جینجرول دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. به عنوان مثال، ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند، که نتیجه وجود مقدار بیش از حد رادیکال های آزاد در بدن است

 درمان حالت تهوع، به ویژه حالت تهوع صبحگاهی

به نظر می رسد زنجبیل در برابر حالت تهوع بسیار موثر است.

زنجبیل به تسکین حالت تهوع و استفراغ برای افرادی که تحت انواع خاصی از جراحی هستند کمک می کند.  همچنین زنجبیل در کاهش حالت تهوع مرتبط با شیمی درمانی نیزموثر است.  

یک خبر خوب برای مادران باردار اینکه زنجبیل در مورد حالت تهوع مرتبط با بارداری، مانند حالت تهوع صبحگاهی، بیشترین تاثیر را دارد. بر اساس بررسی 12 مطالعه که شامل 1278 زن باردار بود، 1.1 تا 1.5 گرم زنجبیل می تواند به طور قابل توجهی علائم تهوع را کاهش دهد.

با این حال، این بررسی به این نتیجه رسید که زنجبیل هیچ تأثیری بر دفعات استفراغ ندارد .

اگر چه زنجبیل بی خطر در نظر گرفته می شود، اگر باردار هستید، قبل از مصرف مقادیر زیاد با پزشک خود صحبت کنید.

توصیه می شود زنان بارداری که نزدیک به زایمان هستند یا سقط جنین داشته اند از مصرف زنجبیل اجتناب کنند. زنجبیل با سابقه خونریزی واژینال و اختلالات لخته شدن نیز منع مصرف دارد.

زنجبیل موثر در کاهش وزن

بر اساس مطالعات انجام شده بر روی انسان و حیوان، زنجبیل ممکن است در کاهش وزن نقش داشته باشد.

یک بررسی در سال 2019 به این نتیجه رسید که مکمل زنجبیل به طور قابل توجهی وزن بدن، نسبت دور کمر به باسن و دور باسن را در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی کاهش می دهد.

یک مطالعه در سال 2016 روی 80 زن چاق نشان داد که زنجبیل همچنین می تواند به کاهش شاخص توده بدن (BMI) و سطح انسولین خون کمک کند. افراد چاق سطح انسولین خون بالایی دارند.

شرکت کنند گان در مطالعه، دوزهای روزانه نسبتاً بالایی – 2 گرم – پودر زنجبیل را به مدت 12 هفته دریافت کردند .

بررسی مطالعات 2019 در مورد غذاهای کاربردی همچنین به این نتیجه رسید که زنجبیل تأثیر بسیار مثبتی بر چاقی و کاهش وزن دارد.

شواهد به نفع نقش زنجبیل در کمک به پیشگیری از چاقی در مطالعات حیوانی قوی تر است.

 در موش‌ هایی که آب زنجبیل یا عصاره زنجبیل مصرف می ‌کردند، حتی در مواردی که از رژیم‌ های غذایی پرچرب نیز تغذیه می  ‌شدند، به طور مداوم کاهش وزن بدن خود را مشاهده شد .

توانایی زنجبیل برای تأثیرگذاری بر کاهش وزن ممکن است به مکانیسم‌ های خاصی مانند توانایی آن برای کمک به افزایش تعداد کالری سوزانده شده یا کاهش التهاب مرتبط باشد.

موثر در درمان آرتروز

استئوآرتریت (OA) یک مشکل شایع سلامتی است.  که شامل تخریب مفاصل در بدن است که منجر به علائمی مانند درد مفاصل و سفتی آنها می شود.

یک بررسی  نشان داد که افرادی که از زنجبیل برای درمان OA خود استفاده می کردند، کاهش قابل توجهی در درد و ناتوانی خود  به ویژه آرتروز زانو مشاهده کردند.

فقط عوارض جانبی خفیفی مانند نارضایتی از طعم زنجبیل مشاهده شد. طعم زنجبیل، همراه با ناراحتی معده، تقریباً 22 درصد از شرکت کنندگان در مطالعه را از ادامه آن منصرف نمود. شرکت کنندگان در مطالعه بین 500 میلی گرم (میلی گرم) تا 1 گرم زنجبیل هر روز به مدت 3 تا 12 هفته دریافت کردند.

مطالعه دیگری در سال 2011 نشان داد که ترکیبی از زنجبیل، کندر، دارچین و روغن کنجد موضعی می تواند به کاهش درد و سفتی در افراد مبتلا به OA زانو کمک کند.

کاهش قند خون و عوامل خطر بیماری قلبی

این حوزه تحقیقاتی نسبتا جدید است، اما زنجبیل ممکن است خواص ضد دیابتی قوی داشته باشد.

در یک مطالعه در سال 2015 روی 41 شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع دو، 2 گرم پودر زنجبیل در روز قند خون ناشتا را تا 12 درصد کاهش داد.

همچنین به طور چشمگیری هموگلوبین A1c (HbA1c) را که یک نشانگر برای سطوح طولانی مدت قند خون است، بهبود بخشید. HbA1c طی یک دوره 12 هفته ای 10 درصد کاهش یافت.همچنین کاهش 28 درصدی در نسبت آپولیپوپروتئین B/Apolipoprotein A-I و کاهش 23 درصدی در مالون دی آلدئید (MDA)، که محصول جانبی استرس اکسیداتیو است، وجود داشت.

نسبت بالای ApoB/ApoA-I و سطوح بالای MDA هر دو از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی هستند.بررسی مطالعات سال 2019 همچنین به این نتیجه رسید که زنجبیل به طور قابل توجهی HbA1c را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می دهد.

 کمک به درمان سوء هاضمه

سوء هاضمه مزمن با درد و ناراحتی مکرر در قسمت فوقانی معده مشخص می شود. اعتقاد بر این است که تاخیر در تخلیه معده عامل اصلی سوء هاضمه است. جالب توجه است که زنجبیل تخلیه معده را تسریع می کند.

در یک مطالعه در سال 2011، به افراد مبتلا به سوء هاضمه عملکردی، که سوء هاضمه بدون علت شناخته شده است، کپسول زنجبیل یا دارونما داده شد. یک ساعت بعد به همه آنها سوپ داده شد.

12.3 دقیقه طول کشید تا معده در افرادی که زنجبیل دریافت کرده بودند تخلیه شود. در افرادی که دارونما را دریافت کردند 16.1 دقیقه طول کشید.

این اثرات در افراد بدون سوء هاضمه نیز دیده شده است. در یک مطالعه در سال 2008 توسط برخی از اعضای همان تیم تحقیقاتی، به 24 فرد سالم کپسول زنجبیل یا دارونما داده شد. یک ساعت بعد به همه آنها سوپ داده شد.

مصرف زنجبیل بر خلاف دارونما به میزان قابل توجهی تخلیه معده را تسریع می کند. 13.1 دقیقه برای افرادی که زنجبیل دریافت کردند و 26.7 دقیقه برای افرادی که دارونما دریافت کردند .

کاهش قابل توجه درد قاعدگی

دیسمنوره به دردی گفته می شود که در طول چرخه قاعدگی احساس می شود.

یکی از کاربردهای سنتی زنجبیل برای تسکین درد از جمله درد قاعدگی است.

در یک مطالعه در سال 2009، از150 زن خواسته شد که زنجبیل یا یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) را برای 3 روز اول دوره قاعدگی خود مصرف کنند.

سه گروه، روزانه چهار دوز پودر زنجبیل (250 میلی گرم)، مفنامیک اسید (250 میلی گرم) یا ایبوپروفن (400 میلی گرم) دریافت کردند. زنجبیل توانست به اندازه دو NSAID درد را کاهش دهد.

مطالعات جدیدتر نیز همچنین به این نتیجه رسیده اند که زنجبیل موثرتر از دارونما است و به همان اندازه داروهایی مانند مفنامیک اسید و استامینوفن / کافئین / ایبوپروفن (Novafen) موثر است . 

 کاهش سطح کلسترول

سطوح بالای کلسترول LDL (بد) با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. غذاهایی که می خورید می توانند تأثیر زیادی بر سطح LDL داشته باشند.

در یک مطالعه در سال 2018 روی 60 فرد مبتلا به چربی بالا، 30 نفری که روزانه 5 گرم پودر زنجبیل دریافت می کردند، شاهد کاهش 17.4 درصدی کلسترول LDL (کلسترول بد) در طی یک دوره 3 ماهه بودند. البته شرکت کنندگان در این مطالعه دوزهای بسیار بالایی ازآن دریافت کردند.

در یک مطالعه قدیمی در سال 2008، افرادی که روزانه 3 گرم پودر زنجبیل (به شکل کپسول) دریافت می کردند، کاهش قابل توجهی در اکثر نشانگرهای کلسترول مشاهده کردند. سطح کلسترول LDL (بد) آنها طی 45 روز 10 درصد کاهش یافت.

این یافته ها توسط یک مطالعه بر روی موش های مبتلا به کم کاری تیروئید یا دیابت ادامه یافت. عصاره زنجبیل کلسترول LDL (بد) را به اندازه داروی کاهش دهنده کلسترول  “آتورواستاتین” کاهش داد.

افراد مورد مطالعه کاهش تری گلیسیرید خون خود را نیز مشاهده کردند.

 پیشگیری از سرطان

زنجبیل به عنوان یک درمان جایگزین برای انواع مختلفی از سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است.

خواص ضد سرطانی به جینجرول نسبت داده می شود که به مقدار زیادی در زنجبیل خام یافت می شود. شکلی که به نام [6]-gingerol شناخته می‌ شود، بسیار موثر می باشد.

در یک مطالعه 28 روزه روی افراد در معرض خطر طبیعی سرطان کولورکتال،  نشان داد 2 گرم عصاره زنجبیل در روز به طور قابل توجهی مولکول های پیش التهابی در روده بزرگ را کاهش داد.

هرچند محدود، شواهدی وجود دارد، مبنی بر اینکه این ماده ممکن است در برابر سایر سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان پانکراس و سرطان کبد مؤثر باشد . همچنین ممکن است در برابر سرطان سینه و سرطان تخمدان نیز موثر باشد. به طور کلی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است .

 

 بهبود عملکرد مغز و محافظت در برابر بیماری آلزایمر

واکنشهای اکسیداتیو و التهاب مزمن می تواند روند پیری را تسریع کند. اعتقاد بر این است که آنها از عوامل کلیدی بیماری آلزایمر و زوال شناختی مرتبط با سن هستند.

برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها و ترکیبات زیست فعال موجود در زنجبیل می توانند پاسخ های التهابی را که در مغز رخ می دهد مهار کنند .

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زنجبیل می تواند به طور مستقیم به تقویت عملکرد مغز کمک کند. در یک مطالعه در سال 2012 روی زنان میانسال سالم، دوزهای روزانه عصاره زنجبیل برای بهبود حافظه کاری نشان داده شد.

علاوه بر این، مطالعات متعدد روی حیوانات نشان می ‌دهد که زنجبیل می‌ تواند به محافظت در برابر کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن کمک کند.

 مبارزه با عفونت ها

جینجرول می تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند.

در واقع، عصاره زنجبیل می تواند رشد بسیاری از انواع مختلف باکتری را مهار کند.

طبق یک مطالعه در سال 2008، این دارو در برابر باکتری های دهان مرتبط با التهاب لثه بسیار موثر است.

زنجبیل تازه ممکن است در برابر ویروس RSV که یکی از علل شایع عفونت ‌های تنفسی است نیز مؤثر باشد .

زنجبیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

اگر می خواهید زنجبیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، می توانید این کار را از طریق آنچه می خورید و می نوشید انجام دهید.

مرغ با زنجبیل

مرغ سیر- زنجبیل با گشنیز و نعنا

مرغ تند پرتقال – زنجبیل

مرغ لیمو زنجبیل

چای زنجبیل تازه

چای ریشه زنجبیل

 

برگرفته از:

داروخانه آنلاین دارونت