آندومتریوز علل، نشانه ها و درمان آن

** اینکه چرا بافت آندومتر در خارج از رحم ظاهر می شود ، مشخص نیست.

** آندومتریوز می تواند قدرت باروری را مختل کند و باعث درد شود (به خصوص قبل و در دوران قاعدگی و در حین رابطه جنسی) ، اما ممکن هم است هیچ علامتی ایجاد نکند.

** پزشکان با قرار دادن یک لوله دید نازک از طریق یک برش کوچک نزدیک ناف (لاپاراسکوپی) ، بافت آندومتر را بررسی می کنند.

** از داروها برای تسکین درد و کاهش رشد بافت نابجا استفاده می شود.

** ممکن است برای برداشتن بافت آندومتر در خارج از رحم و گاهی برای برداشتن رحم و تخمدان ها جراحی انجام شود.

آندومتریوز یک اختلال مزمن است که ممکن است دردناک باشد. اینکه دقیقاً چه تعداد از زنان مبتلا به آندومتریوز هستند ناشناخته است زیرا معمولاً فقط با مشاهده مستقیم بافت آندومتر (که نیاز به یک روش جراحی ، به طور معمول لاپاراسکوپی دارد) تشخیص داده می شود. حدود 6 تا 10 درصد از کل خانم ها آندومتریوز دارند. 25 تا 50٪ زنان نابارور و 75 تا 80٪ زنان با درد مزمن لگن اغلب آندومتریوز دارند. میانگین سنی در تشخیص 27 سال است ، اما آندومتریوز می تواند در بزرگسالان نیز ایجاد شود.

مکانهای معمول بافت آندومتر نابجا (به نام کاشت) شامل موارد زیر است:

تخمدان

رباط هایی که از رحم پشتیبانی می کنند

فضای بین راست روده و واژن یا دهانه رحم و فضای بین مثانه و رحم

مکان های کمتر متداول شامل لوله های رحمی ، سطح خارجی روده کوچک و بزرگ ، حالب (لوله هایی که از کلیه ها به مثانه منتهی می شود) ، مثانه و واژن است. بندرت ، بافت آندومتر روی غشای پوشاننده ریه ها (پلور) ، کیسه ای که قلب (پریکارد) را می پوشاند، بخش بیرونی آلت زنانه ، دهانه رحم یا زخم های جراحی در شکم ، رشد می کند.

بافت آندومتر بی جا مانند بافت آندومتر طبیعی به هورمون ها پاسخ می دهد. بنابراین ، می تواند خونریزی کند و درد ایجاد کند ، به ویژه قبل و در دوره های قاعدگی. شدت علائم و اثرات اختلال در باروری و عملکرد اعضای بدن از یک زن به زن دیگر بسیار متفاوت است.

با پیشرفت این اختلال ، بافت آندومتر نابجا قرار می گیرد و به تدریج اندازه آن افزایش می یابد. همچنین ممکن است به مکان های جدیدی گسترش یابد. با این حال ، میزان بافت موجود و سرعت پیشرفت آندومتریوز بسیار متفاوت است. بافت ممکن است روی سطح سازه ها باقی بماند یا به صورت عمیق نفوذ کند (حمله کند) و گره تشکیل دهد.

 

علت ها

علت آندومتریوز مشخص نیست ، اما چندین نظریه وجود دارد:

 • تکه های کوچکی از پوشش رحم (آندومتر) که در دوران قاعدگی ریخته می شوند ، ممکن است به جای اینکه از طریق واژن خارج شده و با دوره قاعدگی خارج شوند ، از طریق لوله های رحمی به سمت تخمدان ها یا به داخل حفره شکم بروند.
 • سلولهای آندومتر (سلولهای آندومتر) ممکن است از طریق خون یا عروق لنفاوی به مکان دیگری منتقل شوند.
 • سلولهای دیگری واقع در خارج از رحم ممکن است به سلولهای آندومتر تبدیل شوند.

آندومتریوز گاهی در خانواده ها دیده می شود و بیشتر در بین بستگان درجه یک - مادران ، خواهران و فرزندان - زنان مبتلا به آندومتریوز دیده می شود. این احتمال بیشتر در زنان با ویژگی های زیر وجود دارد:

 • بعد از 30 سالگی اولین فرزندشان را بدست آورید
 • هرگز بچه دار نشده باشند
 • قاعدگی را زودتر از حد معمول شروع کرده یا دیرتر از حد معمول قطع کرده اند.
 • چرخه قاعدگی کوتاه (کمتر از 27 روز طول) با دوره های سنگین که بیش از 8 روز طول بکشد داشته باشند
 • ناهنجاری های ساختاری خاصی در رحم داشته باشند
 • مادرانی که هنگام بارداری ، داروی دی اتیل استیل بسترول (DES) را برای جلوگیری از سقط جنین مصرف کرده اند (در سال 1971 ، این دارو در ایالات متحده ممنوع شد)

 

به نظر می رسد آندومتریوز در زنان با ویژگی های زیر به ندرت اتفاق می افتد:

 • چندین بارداری داشته باشند
 • دیرتر از حد معمول قاعدگی را شروع کرده اند
 • مدت طولانی به نوزاد شیر داده باشند
 • به مدت طولانی از داروهای ضد بارداری خوراکی با دوز کم استفاده کرده باشند
 • به طور منظم ورزش کنند (به خصوص اگر آنها از قبل از 15 سالگی شروع شده باشند ، بیش از 4 ساعت در هفته ورزش کنند یا هر دو)

 

علائم

علامت های اصلی آندومتریوز عبارتند از :

 • درد در ناحیه تحتانی شکم و لگن (درد لگن)

درد معمولاً در طول چرخه قاعدگی متفاوت است ، قبل و در طول دوره قاعدگی شدت می یابد. بی نظمی در قاعدگی ، مانند خونریزی شدید قاعدگی و لکه بینی قبل از قاعدگی ، ممکن است رخ دهد. بافت آندومتر نابجا به همان هورمون ها - استروژن و پروژسترون (تولید شده توسط تخمدان ها) - به عنوان بافت طبیعی آندومتر در رحم پاسخ می دهد. در نتیجه ، بافت نابجا ممکن است در طول قاعدگی خونریزی کند و باعث التهاب شود. بافت نابجا اغلب باعث گرفتگی و درد می شود.

شدت علائم آندومتریوز به میزان بافت آندومتر نابجا بستگی ندارد. برخی از خانمها با مقدار زیادی بافت هیچ علائمی ندارند. برخی دیگر ، با مقدار کمی بافت نابجا ، درد ناتوان کننده ای دارند. در بسیاری از خانمها ، آندومتریوز تا چندین سال درد ایجاد نمی کند. برای برخی از زنان ، رابطه جنسی قبل یا هنگام قاعدگی دردناک است.

 

علائم نیز بسته به محل بافت آندومتر متفاوت است. علائم احتمالی بر اساس مکان عبارتند از:

 • روده بزرگ: نفخ شکم ، درد هنگام حرکات روده ، اسهال یا یبوست ، یا خونریزی مقعدی در دوران قاعدگی
 • مثانه: درد بالای استخوان شرمگاه ، درد هنگام دفع ادرار ، ادرار حاوی خون و نیاز مکرر و فوری به ادرار
 • تخمدان ها: تشکیل توده ای پر از خون (آندومتریوما) ، که گاهی پاره می شود یا نشت می کند ، باعث درد ناگهانی و شدید شکم می گردد

بافت آندومتر نابجا و خونریزی آن ممکن است بافتهای مجاور را تحریک کند. در نتیجه ، ممکن است بافت اسکار ، بعضاً به صورت چسبندگی بین ساختارهای شکم ، ایجاد شود. بافت آندومتر و چسبندگی نابجا می تواند در عملکرد اندام ها اختلال ایجاد کند. بندرت چسبندگی ها باعث انسداد روده می گردد.

آندومتریوز شدید ممکن است باعث ناباروری شود زمانیکه بافت نابجا مسیر تخمک را از تخمدان به داخل رحم مسدود کند ،  آندومتریوز خفیف نیز ممکن است باعث ناباروری شود ، اما نحوه انجام آن مشخص نیست.

 

تشخیص

 • لاپاراسکوپی برای بررسی بافت آندومتر
 • بعضی اوقات نمونه برداری

یک پزشک ممکن است در خانمی که علائم معمولی یا غیر قابل توضیح از ناباروری دارد ، به آندومتریوز مشکوک شود. گاهی اوقات ، در طول معاینه لگن ، یک زن ممکن است احساس درد یا حساسیت کند ، یا یک پزشک ممکن است یک توده یا توده بافتی را در پشت رحم یا نزدیک تخمدان احساس کند.

سونوگرافی یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) ممکن است به پزشکان کمک کند تا آندومتریوز را به روش غیرتهاجمی ارزیابی کنند (یعنی هیچ برشی لازم نیست). بافت آندومتر خصوصیات منحصر به فردی دارد که بعضی اوقات با MRI قابل تشخیص است.

با این حال ، برای تشخیص آندومتریوز ، پزشک حفره شکم را با یک لوله دید نازک (لاپاراسکوپ) بررسی می کند تا بتواند مستقیماً وجود بافت آندومتر را ببیند. لاپاراسکوپ از طریق یک برش کوچک که اغلب درست در بالای یا زیر ناف ایجاد می شود ، به داخل حفره شکم وارد می شود (فضای اطراف اندام های شکمی). حفره شکم سپس با گاز دی اکسیدکربن متورم می شود ، که باعث اتساع آن شده و مشاهده اندام ها را آسان تر می کند. کل حفره شکم بررسی می شود. لاپاراسکوپی در بیمارستان انجام می شود و معمولاً به بیهوشی عمومی نیاز دارد. اقامت شبانه در بیمارستان معمولاً مورد نیاز نیست. لاپاراسکوپی باعث ناراحتی خفیف تا متوسط شکمی می شود ، اما فعالیت های عادی را معمولاً می توان طی چند روز از سر گرفت.

اگر پزشک بافت غیرطبیعی را مشاهده کرد و از وجود بافت آندومتر مطمئن نبود ، باید نمونه برداری انجام شود. با استفاده از ابزارهای وارد شده از طریق لاپاراسکوپ ، نمونه ای از بافت برداشته می شود. سپس نمونه با استفاده از میکروسکوپ بررسی می شود. اقامت شبانه در بیمارستان فقط در صورت برداشتن مقدار بسیار زیادی از بافت غیرطبیعی مورد نیاز است.

بسته به محل قرارگیری بافت نابجا ، هنگام بازرسی واژن در معاینه لگن یا قرار دادن لوله مشاهده انعطاف پذیر از طریق مقعد برای بررسی قسمت تحتانی روده بزرگ ، رکتوم و مقعد ، ممکن است نمونه برداری انجام شود (سیگموئیدوسکوپی ) یا در مثانه (سیستوسکوپی). گاهی اوقات ، یک برش بزرگتر در شکم (به نام لاپاراتومی) مورد نیاز است.

سونوگرافی ممکن است برای تعیین میزان آندومتریوز و پیگیری روند آن انجام شود ، اما مفید بودن آن برای تشخیص محدود است.

اگر خانمی نابارور باشد ، ممکن است آزمایشاتی انجام شود تا مشخص شود علت آن آندومتریوز است یا اختلال دیگری مانند مشکلات لوله های رحمی.

 

پزشکان اندومتریوز را بر اساس موارد زیر به عنوان حداقل (مرحله I) ، خفیف (مرحله II) ، متوسط (مرحله III) یا شدید (مرحله IV) طبقه بندی می کنند:

 • مقدار بافت نابجا
 • موقعیت آن
 • عمق آن (اعم از اینکه در سطح اندام باشد یا در اعماق آن)
 • وجود و تعداد آندومتریوم و چسبندگی

 

پزشکان ممکن است برای تخمین زدن احتمال باردار شدن برای یک زن مبتلا به آندومتریوز از موارد زیر استفاده کنند:

 • آندومتریوز چقدر شدید است (مرحله آن)
 • خانم چند سال دارد
 • چه مدت او نابارور بوده است
 • اینکه آیا او قبلا باردار بوده است یا خیر
 • اندام های تولید مثل او چقدر خوب کار می کنن

 

درمان ها

 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای درد
 • داروهایی برای سرکوب فعالیت تخمدان ها
 • جراحی برای برداشتن یا از بین بردن بافت آندومتر بی جا
 • گاهی اوقات جراحی برای برداشتن فقط رحم یا رحم و تخمدان ها انجام می شود

 

درمان آندومتریوز به علائم ، برنامه های بارداری و سن و همچنین مرحله آندومتریوز بستگی دارد.

 

داروهایی که برای درمان آندومتریوز استفاده می شوند

معمولاً از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) برای تسکین درد استفاده می شود. اگر علائم خفیف باشد و خانم ها قصد بارداری نداشته باشند ، ممکن است تمام موارد مورد نیاز باشد.

از داروها می توان برای سرکوب فعالیت تخمدان ها و در نتیجه کاهش رشد بافت آندومتر نابجا و کاهش خونریزی و درد استفاده کرد. داروهای زیر معمولاً استفاده می شوند:

 • پیشگیری از بارداری خوراکی (استروژن به علاوه یک پروژسترون)

سایر داروهایی که فعالیت تخمدان ها را سرکوب می کنند معمولاً فقط هنگامی استفاده می شوند که زنان نمی توانند از داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی استفاده کنند یا اینکه درمان با داروهای ضد بارداری خوراکی بی اثر است. آنها شامل می شوند

 • پروژستین ها (مانند مدروکسی پروژسترون و نوراتیندرون)
 • آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (آگونیست های GnRH - مانند لوپرولید و تریپتورلین)
 • آنتاگونیست Elagolix) GnRH)
 • دانازول (هورمون مردانه مصنوعی یا آندروژن)

 

با این حال ، این داروها ممکن است آندومتریوز را از بین نبرند و حتی در صورت از بین رفتن ، آندومتریوز اغلب پس از قطع دارو عود می کند مگر اینکه از درمان های ریشه ای تری برای توقف کامل و دائمی عملکرد تخمدان استفاده شود.

 

از داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی در درجه اول در زنانی استفاده می شود که قصد ندارند به زودی باردار شوند. از داروهای ضد بارداری خوراکی نیز ممکن است پس از درمان با دانازول یا آگونیست GnRH برای کاهش سرعت پیشرفت اختلال و کاهش درد استفاده شود. پیشگیری از بارداری خوراکی را می توان به طور مداوم مصرف کرد ، به خصوص اگر درد در دوره های قاعدگی شدیدتر باشد.

 

آگونیست های GnRH سیگنال مغز را به تخمدان ها برای تولید استروژن و پروژسترون خاموش می کنند. در نتیجه ، تولید این هورمون ها کاهش می یابد. عوارض جانبی آگونیست های GnRH شامل گرگرفتگی ، سفتی مفاصل ، تغییرات خلقی و خشکی واژن است. ادامه استفاده از آگونیست های GnRH برای بیش از 4 تا 6 ماه باعث کاهش تراکم استخوان می شود و ممکن است منجر به پوکی استخوان شود. برای به حداقل رساندن کاهش تراکم استخوان ، پزشکان ممکن است دوزهای کمی از پروژسترون یا بیس فسفونات (مانند آلندرونات ، ایباندرونات یا ریزدرونات) به زنان بدهند. در صورت عود آندومتریوز ، ممکن است لازم باشد زنان دوباره تحت معالجه قرار بگیرند.

 

آنتاگونیست GnRH الاگولیکس ، مانند آگونیست های GnRH ، تولید استروژن توسط تخمدان را سرکوب می کند و در صورت مصرف طولانی مدت ، باعث کاهش تراکم استخوان می شود. در صورت مصرف بیش از 6 ماه ، پزشکان ممکن است دوزهای کمی از پروژسترون به زنان بدهند تا کاهش تراکم استخوان را به حداقل برسانند.

 

دانازول از آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) جلوگیری می کند. با این حال ،عوارضی دارد از جمله افزایش وزن و ایجاد خصوصیات مردانه (مانند افزایش موهای بدن ، ریزش مو از سر ، کاهش اندازه پستان و کاهش صدا). این عوارض استفاده از آن را محدود می کند.

 

پس از درمان با دارو ، نرخ باروری از 40 تا 60٪ افزایش می یابد. داروها در زنان با اندومتریوز کم یا خفیف میزان باروری را تغییر نمی دهد.

 

جراحی آندومتریوز

برای اکثر زنان مبتلا به آندومتریوز متوسط تا شدید ، موثرترین روش درمان برداشتن یا از بین بردن بافت آندومتر و اندومتریومای نابجا است. معمولاً این روشهای جراحی از طریق لاپاراسکوپی که از طریق برش کوچکی که در نزدیکی ناف ایجاد شده است ، به شکم وارد می شود. چنین درمانی ممکن است در شرایط زیر مورد نیاز باشد:

 • هنگامی که داروها نمی توانند درد شدید زیر شکم یا لگن را تسکین دهند
 • هنگامی که چسبندگی در زیر شکم یا لگن علائم قابل توجهی ایجاد می کند
 • وقتی بافت آندومتر نابجا یک یا هر دو لوله رحمی را مسدود می کند
 • هنگامی که آندومتریوم وجود دارد
 • هنگامی که آندومتریوز باعث ناباروری می شود و زن می خواهد بتواند باردار شود
 • هنگامی که آندومتریوز باعث درد هنگام مقاربت می شود

اغلب ، هنگام انجام تشخیص ، می توان در حین لاپاراسکوپی ، بافت آندومتر بی جا را از بین برد. گاهی اوقات از الکتروکوتر (وسیله ای که از جریان الکتریکی برای تولید گرما استفاده می کند) یا از لیزر برای تخریب یا از بین بردن بافت آندومتر در حین لاپاراسکوپی استفاده می شود. گاهی اوقات برای برداشتن بافت آندومتر جراحی شکم (شامل برش داخل شکم) لازم است.

آندومتریوم تخلیه شده و در صورت امکان برداشته می شود.

در حین جراحی ، پزشکان بدون آسیب رساندن به تخمدان ، بافت آندومتر را که تا جای ممکن جابجا نشده است ، برمی دارند. بنابراین ممکن است توانایی زن در بچه دار شدن حفظ شود. بسته به مرحله آندومتریوز ، 40 تا 70 درصد زنانی که جراحی می کنند ممکن است باردار شوند. اگر پزشکان نتوانند تمام بافت را بردارند ، زنان ممکن است با آگونیست GnRH تحت درمان قرار گیرند. اما اینکه این دارو احتمال بارداری آنها را افزایش می دهد مشخص نیست. برخی از زنانی که آندومتریوز دارند ، می توانند با استفاده از روش های کمک باروری ، مانند لقاح آزمایشگاهی ، باردار شوند.

 

برداشتن بافت آندومتر نابجا از طریق جراحی فقط اقدامی موقتی است. پس از برداشتن بافت ، آندومتریوز در اکثر زنان عود می کند مگر اینکه آنها برای سرکوب تخمدان ها دارو استفاده کنند یا تخمدان ها برداشته نشود.

 

برداشتن رحم و نه تخمدان ها اغلب در زنانی که قصد بارداری ندارند ، مناسب است ، به ویژه هنگامی که داروها درد شکم یا لگن را تسکین نمی دهند.

گاهی اوقات هر دو تخمدان و همچنین رحم باید برداشته شوند. به این روش هیسترکتومی بعلاوه سالپینگ اووفورکتومی دو طرفه گفته می شود. این اثرات همان یائسگی را دارد زیرا مانند یائسگی منجر به کاهش سطح استروژن می شود. بنابراین ، ممکن است به زنان زیر 50 سال استروژن داده شود تا از شدت علائم یائسگی که پس از این جراحی رخ می دهد ، بکاهد. به بیشتر این زنان پروژستین نیز داده می شود. پروژسترون برای جلوگیری از رشد باقی مانده بافت آندومتر بی جا و بدون جا موجود است. برای کاهش علائمی که پس از برداشتن تخمدان ها ادامه دارد ، می توان به تنهایی پروژستین به زنان بالای 50 سال داد.

هیسترکتومی به علاوه سالپینگ اووفورکتومی دو طرفه ممکن است به عنوان مثال در شرایط زیر انجام شود:

 • هنگامی که خانم ها ، معمولاً کسانی که نزدیک به یائسگی هستند یا نمی خواهند دوباره باردار شوند ، درمان قطعی می خواهند (برای از بین بردن کامل این اختلال)
 • وقتی آندومتریوز اغلب برای چندمین بار عود می کند.

نوشته شده توسط جیمز اچ لیو ، MD ، مرکز پزشکی UH Cleveland ، دانشگاه Case Western Reserve

آخرین بررسی / بازبینی کامل ژوئیه 2020 | مطالب آخرین بار در ژوئیه سال 2020 اصلاح شد

منبع : www.msdmanuals.com