بارداری و تبخال دستگاه تناسلی

بارداری و تبخال دستگاه تناسلی

 

یک مادر می تواند کودک خود را در حین زایمان آلوده کند ، گاهی اوقات منجر به مرگ کودک می شود. اما اگر خانمی قبل از بارداری به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا باشد ، یا اگر در اوایل بارداری برای اولین بار به آن مبتلا شده باشد ، احتمال ابتلای نوزاد بسیار کم است - کمتر از 1٪. زنان مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی قبل از زایمان با دقت از نظر وجود هرگونه علائم بررسی می شوند. اگر در هنگام زایمان زخم یا علائمی وجود داشته باشد ممکن است کودک با سزارین زایمان شود. 

اگر خانمی در اواخر بارداری تازه آلوده شده باشد خطر ابتلا به نوزاد زیاد است (30٪ تا 50٪). این به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن مادر آنتی بادی محافظ در برابر ویروس تولید نکرده است. زنان مبتلا به عفونت تبخال قدیمی دارای آنتی بادی علیه ویروس هستند که به محافظت از کودک کمک می کند. اگر باردار هستید و فکر می کنید به تازگی آلوده شده اید ، فوراً به پزشک خود بگویید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راه های جلوگیری از ابتلا به تبخال در دوران بارداری

زنانی که تبخال دستگاه تناسلی ندارند باید درمورد رابطه جنسی در سه ماهه سوم مراقب باشند. مگر اینکه با اطمینان بدانید که همسرتان بدون تبخال است در غیر این صورت در طول سه ماهه سوم از رابطه جنسی به طور کامل خودداری کنید. اگر همسرتان دچار تبخال (تبخال دهانی) شود ، نباید در این مدت رابطه دهانی با شما انجام دهد.

بعضی از پزشکان فکر می کنند همه خانمها هنگام بارداری باید آزمایش تبخال داشته باشند ، به خصوص اگر شریک جنسی آنها تبخال داشته باشد. از پزشک خود بپرسید که آیا شما یا همسرتان باید آزمایش شوید.

 

درمان تبخال دستگاه تناسلی در دوران بارداری

زنانی که از داروهای ضد ویروسی برای تبخال استفاده می کنند - یا درمان سرکوبگرانه روزانه یا درمان گاه به گاه شیوع بیماری - باید در مورد مصرف این داروها در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. شما و پزشک تان باید درباره خطرات و مزایا بحث کنید تا تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است.

برای خانم های بارداری که سابقه تبخال دستگاه تناسلی دارند ، پزشک ممکن است دوزهای روزانه داروی ضد ویروسی را در طول ماه قبل از موعد زایمان تجویز کند.

عفونت تبخال در نوزاد تازه متولد شده نیز جدی است. اجازه ندهید کسی که دچار زخم دهان شده است کودک را ببوسد. اگر زخم سرماخوردگی دارید ، کودک را نبوسید و قبل از لمس کودک ، دست ها را با آب و صابون بشویید.