تستوسترون برای بدن شما چه کاری انجام می دهد؟

تستوسترون برای بدن شما چه کاری انجام می دهد؟

 

تستوسترون برای مردان و زنان هورمون مهمی است. حتی اگر اغلب با میل جنسی مرد در ارتباط باشد ، تستوسترون از بدو تولد در هر دو جنس تولید و ترشح می شود. تستوسترون در زنان ،جنبش جنسی ، انرژی و قدرت جسمی است. در مردان ، شروع رشد جنسی را تحریک می کند و به حفظ سلامت یک مرد در طول زندگی کمک می کند.

سطح تستوسترون مردان در اوایل بزرگسالی به اوج خود می رسد. این هورمون همچنین نقش های مهم دیگری دارد مانند :

    ساخت توده استخوان و عضله

    ذخیره چربی

    تولید گلبول های قرمز

    سلامت جنسی و جسمی

در بیشتر موارد ، بعد از 30 سالگی ، سطح تستوسترون شما به طور طبیعی کاهش می یابد. افت شدید یا توقف تولید می تواند منجر به علائم تستوسترون پایین شود. طبق UCLA Health ، حدود 5 میلیون مرد در آمریکا دارای سطح تستوسترون پایین برای ایجاد علائم هستند.

 

کاهش شدید سطح تستوسترون می تواند منجر به موارد زیر شود:

    مشکل در رسیدن به نعوظ

    افزایش چربی بدن

    کاهش قدرت عضلانی

    ریزش موی بدن

    تورم و حساسیت پستانها

    اختلالات خواب

    خستگی

    افسردگی

 

این علائم غیرمنتظره می توانند توسط عوامل مختلفی ایجاد شوند. این موارد می تواند شامل شرایط سلامتی ، عوارض جانبی دارو و مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر باشد. 

اگر نگران پایین بودن میزان T هستید با پزشک خود صحبت کنید تا بیاموزید کدام ویتامین ها ، گیاهان و مکمل ها می توانند برای تولید تستوسترون مفید هستند.

 

دنیای ویتامین ها ، گیاهان و مکمل ها

روش های درمانی جایگزینی برای افزایش تستوسترون بدن مانند تزریق ، کاشت و ژل به کار گرفته می شوند. از طرف دیگر ، گیاهان و مکمل ها به بدن در ساخت تستوسترون کمک می کنند. برخی از گیاهان و مکمل ها به سادگی علائم کمبود T را کاهش می دهند.

در حالی که برخی از روش های درمانی جایگزین برای افراد با تستسترون پایین بی خطر است ، اما همه آنها از طریق آزمایش دقیق بر روی انسان انجام نشده است. اثرات جانبی

تولیدکنندگان مکمل های غذایی نیازی به تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) ندارند. FDA همچنین کیفیت و ایمنی گیاهان ، مکمل ها و ویتامین ها را تنظیم نمی کند. ممکن است یک محصول ناامن ، ناکارآمد یا هر دو باشد.

همیشه قبل از اقدام به درمان جدید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از روش های درمانی ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کنند یا با داروهایی که مصرف می کنید تعامل منفی داشته باشند.

 

جینسینگ مالزی (Eurycoma longifolia)

جینسینگ مالزیایی با نام Tongkat ali یا E. longifolia نیز شناخته می شود. این یک گیاه بومی آسیای جنوب شرقی است که دارای خواصی است:

    ضد مالاریا

     ضد دیابت

     ضد میکروبی

     کاهش دهنده تب

جینسینگ مالزیایی به عنوان یک داروی گیاهی می تواند:

     افزایش میل جنسی

     افزایش عملکرد ورزشی

     کاهش وزن را تقویت کنید

     تحریک تولید هورمون های آندروژن ، مانند تستوسترون

     افسردگی پس از زایمان ، فشار خون بالا و خستگی را کاهش دهید

یک مطالعه نشان داد که این گیاه می تواند به بدن کمک کند تا بر مشکلات مربوط به کاهش تستوسترون ، از جمله پوکی استخوانغلبه کرد. 

آزمایشات بالینی جینسینگ مالزیایی بر روی انسان محدود است. هیچ استانداردی برای دوز دقیق مصرفی فرد وجود ندارد. در یک مطالعه افراد 600 میلی گرم از این عصاره مصرف کردند و هیچ تأثیر منفی بر خون و عملکرد اندام ها مشاهده نکردند.

پنچری (Tribulus terrestris)

Puncturevine یک گیاه گرمسیری است که در طب سنتی استفاده می شود. نتایج تحقیقات در مورد توانایی آن در افزایش سطح تستوسترون متفاوت است.

یک مطالعه نشان داد در مردانی که به مدت 60 روز از پنچری استفاده می کردند ، تعداد اسپرم و سطح تستوسترون را افزایش یافته است. پنچری فقط ممکن است به نفع افراد ناتوان باشد.

میوه ، برگ و ریشه گیاه را می توان خرد کرد و چای ، کپسول و قرص درست کرد. طبق کمیته علمی AECOSAN توصیه می شود بیش از 1500 میلی گرم در روز مصرف نکنید.

Ashwagandha (Withania somnifera)

در طب سنتی هند از اشواگاندا برای بسیاری از موارد از جمله اختلال عملکرد جنسی و ناباروری استفاده می شود. از ریشه و توت گیاه برای تهیه چای ، عصاره و کپسول استفاده می شود.

در یک مطالعه 46 مرد نابارور بررسی شد و تغییرات اسپرم آنها پس از مصرف آشواگاندا یا دارونما مقایسه شد.در مردانی که آشواگاندا مصرف کردند نتایج زیر دیده شد:

    افزایش غلظت اسپرم

    افزایش حجم انزال

    افزایش سطح تستوسترون سرم

    تحرک اسپرم بهبود یافته

 

یوهیمبه (Pausinystalia yohimbe)

این گیاه که به عنوان یوهیمبین نیز شناخته می شود ، ممکن است برای افرادی که T کم و علائم T پایین را دارند مفید باشد.

یک مطالعه نشان داد که یوهیمب ممکن است به اندازه سیلدنافیل (ویاگرا) برای اختلال نعوظ (ED) در موش ها موثر باشد. هر دو دارو اثرات مشابهی بر مغز دارند ، از جمله افزایش تحریک جنسی در مردان.

یوهیمب را می توان برای افرادی که از مهارکننده های جذب مجدد سروتونین (SSRI) ، نوعی داروی افسردگی استفاده می کنند ، تجویز کرد. یوهیمب می تواند هیجان جنسی را در مردانی که SSRI مصرف می کنند یا اختلال نعوظ (ED) عمومی دارند افزایش دهد.

می توانید پوست یوهیمب را خرد کرده و به صورت چای درآورید ، یا می توانید عصاره ها را به صورت قرص یا کپسول خریداری کنید. برخلاف بیشتر گیاهان و مکمل ها ، FDA یوهیمب را به عنوان داروی تجویز شده برای اختلال نعوظ (ED)  تأیید کرد.

دهیدرواپیاندروسترون (DHEA)

در برخی موارد با T پایین ، بدن شما نمی تواند به اندازه کافی دهیدرواپیآندروسترون (DHEA) تولید کند. دهیدرواپیآندروسترون هورمونی است که به استروژن و تستوسترون تبدیل می شود

در یک بررسی از 17 آزمایش تصادفی کنترل شده ، محققان دریافتند که مصرف DHEA می تواند زاد و ولد را در زنان را بهبود بخشد. مردان همچنین ممکن است این مکمل را برایاختلال نعوظ مصرف کنند.

اما در مورد ایمنی مصرف DHEA دلایل کافی وجود ندارد. این هورمون ممکن است سطح HDL یا کلسترول "خوب" را کاهش دهد و باعث بدتر شدن سایر شرایط مرتبط با هورمون شود. قبل از مصرف مکمل های DHEA حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

عصاره پوست کاج (Pinus pinaster)

عصاره پوست کاج حاوی ترکیبات طبیعی به نام پروآنتوسیانیدین است. عصاره تهیه شده از این ترکیبات معمولاً با نام تجاری Pycnogenol به فروش می رسد.

عصاره پوست درخت P. pinaster می تواند باعث اثرات زیر شود:

    کلسترول پایین تر

    سلامت قلب و عروق را تقویت کند

    بهبود جریان خون

    احتمالاً علائم ED را کاهش می دهد

در برخی از مطالعات پزشکی ، عصاره پوست کاج با ترکیبی به نام L-arginine aspartate جفت می شود. این ترکیبات با هم ممکن است تاثیری بر روی تستوسترون و ED داشته باشند. برای تعیین اثر بخشی عصاره پوست کاج برای ED نیاز به مطالعات بیشتری است.

دوز پیشنهادی برای عصاره پوست کاج 200 تا 300 میلی گرم است. اما اگر از شیمی درمانی ، داروهای ضد انعقاد خون یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنید ، باید از این مکمل خودداری کنید. دوز مصرفی شما به سابقه سلامتی شما بستگی دارد ، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید.

آرژنین :

بدن انسان به طور طبیعی آمینو اسید L-arginine تولید می کند. بدن شما از ال آرژنین برای کمک به افزایش جریان خون استفاده می کند ، که ممکن است به ED نیز کمک کند. ال آرژنین نیز در بسیاری از غذاها یافت می شود ، از جمله:

    گوشت قرمز

    لبنیات

    مرغداری

    ماهی

ال-آرژنین به طور مستقیم سطح تستوسترون را در فرد را افزایش نمی دهد. در عوض ممکن است به درمان علائم T پایین مانند  ED(اختلال نعوظ) کمک کند.

حد دوز L- آرژنین مشخص نشده است.اکثر توصیه ها بین 400 تا 6000 میلی گرم است. طبق درمانگاه مایو ، برای درمان اختلال نعوظ ، 5 گرم ال آرژنین در روز به مدت شش هفته احتمالاً مفید است.

مکمل های روی

کمبود روی اغلب با کمبود T همراه است. روی یک ریز مغذی ضروری است. این به بدن شما کمک می کند تا:

    با باکتریها و ویروسهای مهاجم مبارزه کنید

  DNA و مواد ژنتیکی تولید می کنند

    ترمیم دستگاه گوارش

برای حفظ سطح روی باید آن را مصرف کنید. با خوردن مواد زیر می توانید روی دریافت کنید:

    گوشت قرمز

    مرغداری

    غذای دریایی

    لوبیا

    آجیل

    محصولات لبنی

    غلات صبحانه غنی شده

    مکمل های روی

 

اما مکمل های روی فقط به افزایش سطح تستوسترون در افراد مبتلا به کمبود روی کمک می کند. مقدار روی توصیه شده برای پیشگیری 5 تا 10 میلی گرم یا برای افراد کمبود 25 تا 45 میلی گرم است. بسیاری از ویتامین ها و مکمل های روزانه حاوی بیش از مقدار روزانه روی هستند.

مصرف زیاد روی می تواند منجر به عوارض جانبی کوتاه مدت و طولانی مدت شود. اثرات کوتاه مدت شامل حالت تهوع ، گرفتگی عضلات و سردرد است. اثرات طولانی مدت شامل کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن ، کمبود مس و غیره است. قبل از مصرف مکمل های روی با پزشک درباره مقدار دوز آن صحبت کنید.

ویتامین دی

ویتامین D که کولکالسیفرول نیز نامیده می شود ، به بدن شما کمک می کند:

    با باکتری ها و ویروس ها مبارزه کنید

    از استخوان ها در برابر پوکی استخوان محافظت می کند

    کلسیم را در استخوان های خود جذب کنید

    سطح تستوسترون را افزایش دهید

 

یک مطالعه نشان داد مردانی که روزانه به مدت یک سال 3332 واحد بین المللی (IU) ویتامین D مصرف می کنند ، میزان تستوسترون خود را به طور قابل توجهی افزایش می دهند. اما مکمل های ویتامین D ممکن است فقط در مردانی که کمبود شدید این ویتامین خاص را دارند موثر باشد. مطالعه دیگری نشان داد که مردان بدون کمبود ویتامین D پس از مصرف ویتامین D هیچ افزایش در سطح تستوسترون ندارند.

میزان توصیه شده روزانه 4000 IU در روز است. دریافت 10 تا 15 دقیقه آفتاب 3 بار در هفته می تواند به بدن شما کمک کند ویتامین D مورد نیاز را تولید کند. استفاده از ضد آفتاب می تواند باعث کاهش جذب ویتامین D شود ، اما از شما در برابر سرطان پوست محافظت می کند.

سیر (Allium sativum)

سیر یک درمان طبیعی برای:

    عروق سخت شده

    فشار خون بالا

    بیماری قلبی

    پیشگیری از سرطان

    سیستم ایمنی ضعیف

یک مطالعه پس از خوردن حبه سیر ، میزان تستوسترون را در موش ها افزایش داد. با این حال ، در حال حاضر هیچ آزمایش انسانی روی سطح سیر و تستوسترون وجود ندارد.

بیشتر مکمل های سیر از سیر تازه ، خشک یا یخ زده تهیه می شوند. برخی از روغن سیر و عصاره سیر کهنه استفاده می کنند. مقدار مصرف بستگی به فرم سیر مورد استفاده شما دارد. یک دوز معمول سیر تازه 2 تا 4 حبه است.

باسلا آلبا

باسلا آلبا که به آن اسفناج هندی نیز گفته می شود ، معمولاً همراه با گیاه گلیس برای اهداف باروری استفاده می شود. آزمایشات حیوانی معتبر نشان داد که عصاره برگ تازه و خشک باعث افزایش سطح تستوسترون در موشهای صحرایی می شود. عصاره های الکلی این گیاه بیشترین فواید را دارد. اما در حال حاضر هیچ مطالعه انسانی روی این گیاه و سطح تستوسترون انجام نشده است.

 Chrysin (Passiflora) تجسم

کرایسین یک عصاره فلاونوئیدی است که در گیاه پسیفلورا تجسم یافته یا گلهای گل پیاز آبی یافت می شود. شما می توانید کرایسین را به صورت چای یا مکمل مصرف کنید. اکثر مکمل های کرایسین موجود امروزه در دوزهای مختلف از 500 میلی گرم تا 900 میلی گرم هستند.

 

مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داده است که کرایسین می تواند تحرک اسپرم ، غلظت اسپرم و سطح تستوسترون را افزایش دهد. اما ممکن است بدن انسان کریسین را به خوبی جذب نکند ، که می تواند از مزایای این عصاره بکاهد.

اره نخل (Serenoa repens)

نتایج در مورد اثرات اره نخل بر تستوسترون متفاوت است. اما ممکن است به افزایش میل جنسی ، افزایش تولید اسپرم و بهبود علائم T پایین کمک کند.

مطالعه ای در سال 2012 نشان داد که مصرف نخل اره می تواند اثرات هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا بزرگ شدن پروستات را کاهش دهد ، که بر توانایی شما در ادرار کردن آسان تأثیر می گذارد.

علت قطعی BPH ناشناخته است ، هرچند ممکن است تستوسترون در رشد پروستات نقشی داشته باشد.

بسیاری از درمان های  T پایین موثر هستند ، اما ممکن است خطرناک باشند. با پزشک خود در مورد گزینه های درمان T پایین مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که چه روش های درمانی برای شما و شرایط شما بهتر است.