درباره بیوتین چه می دانید

بیوتین

BIOTIN

 

بیوتین ویتامینی است که در غذاهایی مانند تخم مرغ ، شیر یا موز به مقدار کمی وجود دارد. بیوتین برای فقر بیوتین و همچنین برای ریزش مو ، شکنندگی ناخن ها استفاده می شود.

بیوتین چگونه عمل می کند؟

بیوتین یکی از اجزای مهم آنزیم هایی در بدن می باشد که چربی ها ، کربوهیدرات ها و سایر مواد را تجزیه می کنند.

یک تست خوب برای تشخیص سطح پایین بیوتین وجود ندارد ، بنابراین این وضعیت معمولاً بر اساس علائم آن تشخیص داده می شود که شامل نازک شدن مو (اغلب با از دست دادن رنگ مو) و بثورات پوسته پوسته قرمز در اطراف چشم ، بینی و دهان است . سایر علائم شامل افسردگی ، خستگی ، توهم و گزگز دست و پاها است. برخی شواهد نشان می دهد که دیابت می تواند باعث کاهش سطح بیوتین شود.

موارد استفاده بیوتین ؟

1 :کمبود بیوتین

 مصرف بیوتین می تواند به درمان سطح پایین بیوتین در خون کمک کند. همچنین می تواند از پایین آمدن سطح بیوتین در خون جلوگیری کند. سطح کم بیوتین در خون می تواند باعث نازک شدن مو و بثورات اطراف چشم ، بینی و دهان شود. علائم دیگر شامل افسردگی ، عدم علاقه ، توهم و گزگز در بازوها و پاها است. سطح بیوتین پایین می تواند در افراد باردار ، تغذیه طولانی مدت با لوله ، سو تغذیه ، کاهش سریع وزن یا بیماری ارثی خاص رخ دهد. سیگار کشیدن همچنین باعث کم شدن سطح بیوتین در خون شود.

2 :ریزش موی تکه تکه (آلوپسی آره آتا)

مصرف بیوتین و روی خوراکی علاوه بر استفاده از کرم استروئید روی پوست به کاهش ریزش مو کمک کند.

3 :بیماری گانگلیون پایه ای بیوتین-تیامین

 4 :ناخن شکننده

 مصرف بیوتین خوراکی تا یک سال باعث ضخامت ناخن های دست و پا در افراد با ناخن های شکننده می شود.

5 :دیابت.

 برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف بیوتین همراه با کروم ممکن است باعث کاهش قند خون در افراد دیابتی شود. با این حال ، به نظر نمی رسد مصرف بیوتین به تنهایی باعث بهبود سطح قند خون در افراد دیابتی شود.

6 :درد عصبی در افراد دیابتی (نوروپاتی دیابتی).

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف بیوتین خوراکی ممکن است درد عصبی در پای افراد دیابتی را کاهش دهد.

7 :مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیوتین با دوز بالا ممکن است ناتوانی و بینایی را بهبود بخشد و فلج را در برخی از افراد مبتلا به MS کاهش دهد.

8 :گرفتگی عضلات.

افرادی که دیالیز می شوند ، گرفتگی عضلات دارند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف بیوتین خوراکی ممکن است باعث کاهش گرفتگی عضلات در این افراد شود.

عوارض جانبی بیوتین

خوراکی: بیوتین در صورت مصرف مناسب برای اکثر افراد ایمن است. هنگامی که در دوزهای توصیه شده استفاده شود به خوبی تحمل می شود.

موضعی: بیوتین به عنوان محصولات آرایشی که تا 0.6٪ بیوتین دارند ، روی پوست ایمن است.

تزریقی: وقتی به عضله وارد می شود ، بیوتین ایمن است.

هشدارها و احتیاط های ویژه:

بیوتین بارداری و شیردهی: در صورت استفاده مقادیر توصیه شده در دوران بارداری و شیردهی ، بیوتین ایمن است.

بیوتین درکودکان: بیوتین در صورت مصرف خوراکی و به مقدار مناسب امن است.

یک بیماری ارثی که در آن بدن نمی تواند بیوتین را پردازش کند (کمبود بیوتینیداز): افراد مبتلا به این بیماری ممکن است به بیوتین اضافی نیاز داشته باشند.

دیالیز کلیه: افرادی که دیالیز کلیه می کنند ممکن است به بیوتین اضافی نیاز داشته باشند. با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

سیگار کشیدن: افرادی که سیگار می کشند ممکن است سطح بیوتین کمی داشته باشند و ممکن است به مکمل بیوتین نیاز داشته باشند.

تست های آزمایشگاهی:

مصرف مکمل های بیوتین ممکن است در نتایج بسیاری از آزمایشات آزمایشگاهی خون تداخل ایجاد کند. بیوتین می تواند کاذب زیاد یا کاذب کم در نتایج آزمایش ایجاد کند. این ممکن است منجر به تشخیص نادرست یا اشتباه شود. اگر از مکمل های بیوتین استفاده می کنید ، به پزشک خود بگویید ، زیرا ممکن است لازم باشد قبل از آزمایش خون ، بیوتین را قطع کنید. اکثر مولتی ویتامین ها حاوی دوزهای کمی بیوتین هستند که بعید است در آزمایش خون تداخل ایجاد کنند. اما برای اطمینان با پزشک خود صحبت کنید.

تداخل بیوتین

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی برای تداخلات BIOTIN نداریم.