رابطه جنسی در دوران بارداری و بعد از آن

 

زنان باردار و همسرانشان معمولاً از خود می پرسند که آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است؟ آیا منجر به سقط خواهد شد؟ آیا به نوزاد متولد شده آسیب می رساند؟ آیا موقعیت های جنسی برای جلوگیری وجود دارد؟ در اینجا اطلاعاتی است که شما بدنبال آن بوده اید.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری بی خطر است؟

رابطه جنسی یک قسمت طبیعی از بارداری است ( اگر بارداری طبیعی دارید). نفوذ و حرکت مقاربتی به کودک ، که توسط شکم شما و دیواره های عضلانی رحم محافظت می شود ، آسیب نمی رساند. کودک شما همچنین توسط مایع کیسه جنین محافظت می شود.

انقباضات ارگاسم همان انقباضات زایمان نیست. هنوز هم ، به عنوان یک احتیاط عمومی ، برخی از پزشکان توصیه می کنند که در هفته های آخر بارداری از رابطه جنسی اجتناب کنید ، زیرا معتقدند هورمون های موجود در منی به نام پروستاگلاندین ها می توانند انقباضات را تحریک کنند. یک استثنا ممکن است برای زنانی باشد که موعد مقرر دارند و می خواهند زایمان کنند. برخی از پزشکان بر این باورند که پروستاگلاندین های موجود در منی در واقع در یک بارداری کامل یا دیررس باعث زایمان می شوند ، زیرا ژل مورد استفاده برای "رسیدن" دهانه رحم و ایجاد زایمان همچنین حاوی پروستاگلاندین است. اما پزشکان دیگر معتقدند این ارتباط اسپرم / زایمان فقط از لحاظ تئوری است و داشتن رابطه جنسی باعث زایمان نمی شود.

در چه مواقعی نباید در دوران بارداری رابطه جنسی برقرار کرد

اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید ، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که رابطه جنسی نداشته باشید:

شما در معرض سقط جنین یا سابقه سقط جنین گذشته هستید

شما در معرض خطر زایمان زودرس هستید (انقباضات قبل از هفته 37 بارداری)

شما بدون دلیل مشخص خونریزی واژن ، ترشح یا گرفتگی دارید

کیسه آمنیوتیک پارگی دارد

دهانه رحم شما در اوایل بارداری خیلی زود باز شده است

جفت شما در خارج از رحم باشد (جفت سرراهی)

به خاطر داشته باشید ، اگر پزشک شما گفت "بدون رابطه جنسی" ، این ممکن است شامل هر چیزی باشد که شامل ارگاسم یا تحریک جنسی باشد ، نه فقط مقاربت.

احساس های متفاوت در بارداری

تجربیات هر زن در دوران بارداری متفاوت است - از جمله احساس او در مورد رابطه جنسی.

برای بعضی ها ، میل جنسی در دوران بارداری کم رنگ می شود. برخی زنان در دوران بارداری احساس رابطه عمیق تری می کنند و بیشتر تحریک می شوند. در دوران بارداری تغییر میل جنسی به دلیل تغییر در بدن طبیعی است. 

به همسرتان بگویید چه احساسی دارید و چه چیزی می خواهید. ممکن است لازم باشد برای پیدا کردن موقعیتی که برای شما راحتر است ، مخصوصاً در اواخر بارداری موقعیت ها را تغییر دهید. 

از دراز کشیدن به پشت به حالت "مسیونری" برای رابطه جنسی پس از ماه چهارم بارداری خودداری کنید. به این ترتیب می توانید از انقباض رگهای اصلی خونی که توسط وزن نوزاد ایجاد می شود جلوگیری کنید.

راه دیگر برای راحت تر کردن رابطه جنسی این است که کنار هم دراز بکشید. یا ممکن است سعی کنید خود را به صورت قائم قرار دهید یا در بالا بنشینید.

مثل همیشه ، اگر از سابقه جنسی شریک زندگی خود کاملاً مطمئن نیستید ، از کاندوم استفاده کنید. بارداری در برابر عفونت های مقاربتی - مانند اچ آی وی ، تبخال ، زگیل های تناسلی یا کلامیدیا - محافظت نمی کند و این عفونت ها می توانند روی کودک شما تأثیر بگذارند.

رابطه جنسی بعد از بارداری

شش هفته اول پس از زایمان دوره پس از زایمان نامیده می شود. رابطه جنسی در این مدت ممکن است آخرین چیزی باشد که ذهن شما را درگیر خود می کند. دلایلی که ممکن است میل شما به رابطه جنسی کاهش یابد عبارتند از:

 

    بهبودی از اپیزیوتومی (برش حین زایمان واژینال)

    بهبودی از برش های شکمی بعد از زایمان با سزارین

    خونریزی طبیعی پس از زایمان ، چهار تا شش هفته پس از تولد معمول است

    خستگی بعد از بارداری و روند زایمان

    تقاضای نوزاد شما (اگر دوقلو یا سه قلو داشته باشید افزایش می یابد)

    تغییر سطح هورمون ها

    سینه درد ناشی از شیردهی

    مسائل احساسی 

 

مقاربت به طور کلی پس از بهبود کامل هر برشی و احساس بهبودی بافت های ظریف واژن ، بی خطر است. این بهبودی معمولاً چندین هفته طول می کشد. می توانید از پزشک خود بپرسید که چه توصیه می کند. اکثر پزشکان می گویند حداقل 6 هفته پس از زایمان از مقاربت پرهیز کنید. احساس آمادگی عاطفی ، جسمی روحی به همان اندازه مهم است.

هم برای شما و هم برای شریک زندگی تان صبر یک فضیلت است. با توجه به واقعیت ها و استرس هایی که در اوایل پدر و مادر شدن وجود دارد ، ممکن است یک سال طول بکشد تا زندگی طبیعی جنسی یک زوج کاملا شکوفا شود.