موارد مصرف و عوارض جانبی رویال ژل

رویال ژل

Royal Gel

ژله رویال ترشحی شیری است که توسط زنبورهای عسل تولید می شود. به طور معمول حاوی حدود 60٪ تا 70٪ آب ، 12٪ تا 15٪ پروتئین ، 10٪ تا 16٪ قند ، 3٪ تا 6٪ چربی و 2٪ تا 3٪ ویتامین ، نمک و اسیدهای آمینه است. ترکیب آن بسته به جغرافیا و آب و هوا متفاوت است.

نام این محصول از آنجاست که زنبورها از آن برای پرورش زنبورهای ملکه استفاده می کنند. برخی از مردم از ژله رویال به عنوان دارو استفاده می کنند. ژله رویال را با گرده زنبور ، موم ، سم زنبور یا بره موم اشتباه نگیرید.

از ژله رویال برای علائم یائسگی استفاده می شود. این ماده همچنین برای دیابت ، سندرم قبل از قاعدگی (PMS) ، چاقی و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود . 

موارد مصرف رویال ژل

علائم یائسگی : بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف ژله رویال به مدت 8 هفته می تواند علائم یائسگی را بهبود بخشد. همچنین ، استفاده از ژله رویال در واژن ممکن است باعث بهبود کیفیت زندگی و مشکلات جنسی در برخی از زنان شود. اما به نظر می رسد استفاده از استروژن در داخل واژن برای کاهش التهاب واژن بهتر کار می کند.

چاقی: برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ژله رویال می تواند در برخی از افراد دارای اضافه وزن مبتلا به دیابت باعث کاهش وزن بدن شود. 

تورم (التهاب) و زخم های داخل دهان (ورم مخاط دهان): به نظر می رسد بلع ژله رویال همراه با استفاده از شستشوی منظم ، بهبود این زخم های دهانی را بهتر از استفاده از شستشوی منظم به تنهایی می کند.

تقویت سیستم ایمنی:

ناباروری مردان:

بیماری کلیوی طولانی مدت (بیماری مزمن کلیه یا CKD).

طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک)

 سندرم قبل از قاعدگی (PMS).

اختلالات پوستی.

زخم معده

تورم (التهاب) کبد (هپاتیت)

تورم (التهاب) لوزالمعده (پانکراتیت).

خستگی در افراد مبتلا به سرطان. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف مخلوط عسل فرآوری شده و ژله رویال دو بار در روز و به مدت 4 هفته باعث بهبود احساس خستگی در برخی از افراد مبتلا به سرطان می شود.

 آسیب کلیه به علت داروهای سرطانی. سیس پلاتین یک داروی سرطانی است که می تواند باعث آسیب کلیه شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که ژل رویال ممکن است از آسیب کلیه در افرادی که سیس پلاتین دریافت می کنند جلوگیری کند.

زخم پا در افراد دیابتی. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ژله رویال در زخم های پا باعث بهبودی نمی شود. اما تحقیقات دیگر نشان می دهد که استفاده از یک پماد خاص حاوی ژل رویال و پانتنول تا 6 ماه ممکن است باعث بهبودی زخم های پای دیابتی شود.

 مقادیر بالای کلسترول یا سایر چربی ها (لیپیدها) در خون (افزایش چربی خون). تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ژل رویال از طریق دهان ممکن است سطح کلسترول را در افرادی که کلسترول بالا دارند کاهش دهد.

  

عوارض جانبی رویال ژل:

هنگام مصرف خوراکی: ژله رویال در بیشتر افراد در صورت مصرف با دوز مناسب احتمالاً ایمن است. دوزهای حداکثر 4.8 گرم در روز تا 1 سال با خیال راحت استفاده شده است. در افراد مبتلا به آسم یا آلرژی ، ژله رویال ممکن است واکنش های آلرژیک جدی ایجاد کند.

هنگامی مصرف موضعی: ژل رویال وقتی به طور مناسب روی پوست قرار گیرد احتمالاً ایمن است. با این حال ، هنگامی که به پوست سر زده می شود ، باعث التهاب و بثورات آلرژیک شده است.

هشدارها و احتیاط های ویژه:

کودکان: ژله رویال وقتی در کودکان 5 تا 16 سال تا 6 ماه به صورت خوراکی مصرف شود ایمن است.

بارداری و شیردهی: اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن اینکه آیا استفاده از ژله رویال هنگام بارداری یا شیردهی بی خطر است ، وجود ندارد. 

آسم یا آلرژی: اگر آسم یا آلرژی به محصولات زنبور عسل دارید از ژله رویال استفاده نکنید. این می تواند باعث برخی واکنشهای جدی ، حتی مرگ شود.

پوست ملتهب (درماتیت): ژله رویال ممکن است درماتیت را بدتر کند.

فشار خون پایین: ژله رویال ممکن است فشار خون را کاهش دهد. اگر فشار خون شما در حال حاضر کم است ، مصرف ژله رویال ممکن است باعث کاهش بیش از حد آن شود.

تداخل دارویی رویال ژل:

ژله رویال ممکن است اثرات وارفارین (کومدین) را افزایش دهد. مصرف ژله رویال با وارفارین (کومادین) ممکن است منجر به افزایش احتمال کبودی یا خونریزی شود.