پس زدن سینه مادر

پس زدن سینه مادر(اعتصاب نوزاد)

 

علت امتناع نوزاد از به دهان گرفتن پستان

اعتصاب برای نوشیدن شیر مادر در هر زمانی می‌تواند رخ دهد، اما معمولاً در سال اول زندگی کودکان اتفاق می‌افتد. این اعتصاب بدون هیچ گونه هشداری شروع می‌شود و معمولاً بین دو تا پنج روز ادامه می‌یابد.

 

 

احتمالاً کلافه‌کننده‌ترین بخش اعتصاب برای نوشیدن شیر مادر تشخیص دقیق مسبب آن است که چرا بچه از گرفتن پستان امتناع می‌کند تا بتوانید مشکل را حل کنید .  اعتصاب در نوشیدن شیر مادر به دلایل گوناگونی است. مسببان احتمالی عبارتند از عفونت گوش، سرماخوردگی، درد ناشی از دندان درآوردن، برفک دهان، استرس مادر، دگرگونی در برنامه شیردهی، تغییر رایحه صابون استحمام مادر یا عطر او و گاهی هم ریفلاکس شدید.

امکان دارد امتناع از نوشیدن شیر حتی به این علت باشد که وقتی بچه شیر می‌نوشد، مادر را گاز بگیرد و مادر هراسان بچه را از خود جدا سازد. این کار می‌تواند بچه را بترساند و او از گرفتن پستان امتناع ورزد، زیرا پستان به دهان گرفتن که نهایت لذت و ایمنی را دارد، دیگر ترسناک شده است.

به مقدار جریان شیر  توجه کنید

اما معمول‌ترین علت، شیر بسیار زیاد یا خیلی کم است.به احتمال بسیار زیاد اعتصاب زمانی رخ می‌دهد که تولید شیر مادر کاهش می‌یابد.

عموماً در اکثر موارد مشکل تولید کم شیر یا جریان کم آن را می‌توان حل کرد. باید متوجه باشید که تقریباً همه‌ی مادران می‌توانند به اندازه‌ی کافی شیر تولید کنند. و درصد بسیار اندکی از بانوان هستند که شیر کافی تولید نمی‌کنند. اما این مشکل به شدت غیرمعمول است و در اغلب موارد به نوعی از عوارض پزشکی مرتبط می‌شود، مثل شخصی که جراحی کوچک کردن پستان انجام داده است، داروهای مصرفی مادر مثل قرص ضد بارداری یا عارضه تیروئید مادر.

گاهی نیز "شیر بسیار زیاد" باعث اعتصاب شیرخوار می‌شود، گرچه واقعاً مادران هرگز نمی‌توانند شیر بسیار زیاد داشته باشند. در حقیقت، جریان شیر آنان بسیار سریع است که باعث می‌شود بچه احساس کند که سرعت جریان شیر باعث خفگی او خواهد شد.

سایر علل مقاومت نوزاد در برابر شیر خوردن

گرچه امکان دارد تغییر در مزه‌ی شیر به علت مکمل ویتامین جدید یا داروها یا تغییرات هورمونی مثل بارداری یا عادت ماهانه به اعتصاب در نوشیدن شیر منجر شود، اما عادات غذایی مادر نمی تواند علت آن باشد. مگر اینکه در رژیم غذایی خود تغییراتی اساسی دهید یا واقعاً در مصرف چیزی مثل کافئین، فلفل یا سیر زیاده‌روی کنید. در واقع، بچه در رحم با تمام مزه‌های متفاوتی که در رژیم غذایی شما وجود دارد آشنا شده است و به آنچه می‌خورید، عادت کرده است. به همین علت است که توصیه می‌شود هنگام بارداری رژیم غذایی متنوعی داشته باشید و هنگام شیردهی پستانی نیز از خوردن برخی از غذاها پرهیز نکنید. بهترین رژیم غذایی در دوران شیردهی این است که از تمام گروه‌های متفاوت غذایی بهره گیرید. 

 یک باور عمومی دیگر این است که اعتصاب برای نوشیدن شیر مادر زمانی رخ می‌دهد که بچه آماده از شیر گرفتن است یا اساساً شیشه شیر را ترجیح می‌دهد که هیچ یک حقیقت ندارد. .

 

به نیازهای نوزاد توجه کنید 

 ابتدا ساده‌ترین موانع را بین ببرید: آیا عطر یا شوینده جدید لباس‌ها بوی غریبی روی پوست به وجود آورده است؟ آیا دارو یا غذای متفاوتی مزه‌ی شیرتان را عوض کرده است؟ در قدم بعدی، بچه باید برای تشخیص ناراحتی گلو، برفک، بینی گرفته یا گوش‌ملتهب معاینه شود.

 

 اگر مشکوکید که به احتمال زیاد دلیل آن غذای خاصی است که میل کرده‌اید، دو تا چهار هفته از آن پرهیز کنید و در صورت بهبودی اوضاع آن را در نظر داشته باشید. 

اگر هیچ یک از این موارد علت اعتصاب نبود، به احتمال زیاد موضوع تولید شیر است. برای حفظ یا افزایش تولید شیر، بیش از دفعاتی که شیردهی می‌کنید، شیر خود را بدوشید. هر چه دفعات بیرون آمدن شیر از پستان بیشتر باشد، شیر بیشتر و سریع‌تر ساخته می‌شود. همچنین استراحت و به حداکثر رساندن تماس پوست با پوست نیز اهمیت بسیاری دارد. هدف از این کار وسوسه کردن بچه برای بازگشت به وضع سابق است تا او را تشویق کنید که بهترین مکان برای کسب آرامش و امنیت سینه مادر است. بنابراین، به آرامی و با عشق به او را نوازش کنید، حرف بزنید و آواز بخوانید و به شیوه‌ای عادی او را روی پستان بگذارید، مثل اینکه مهم نیست، او آن را بگیرد یا امتناع کند.

 

بهترین زمان برای دادن پستان به بچه زمانی است که او خواب آلود است. مطمئن شوید که در وضعیت راحتی قرار دارید یا به طور موزون حرکت کنید، مثل صندلی ننویی یا هنگامی که راه می‌روید، بچه را تکان دهید.

 اگر مشکل از زیادی یا جریان سریع شیر است، روی بستر حداکثر به سمت عقب متمایل شوید یا طاقباز دراز بکشید و بچه را برای شیردهی روی بدنتان قرار دهید. به این ترتیب، او خلاف جهت نیروی جاذبه زمین شیر می‌نوشد و باعث می‌شود جریان شیر کم‌تر شود. یا اگر بچه می‌تواند بنشیند، او را در وضعیت راست قامت روی پاهایتان بنشانید.

مطمئن باشید که اعتصاب غذا فقط چند روز طول می‌کشد. امیدتان را از دست ندهید و عاشقانه و با آرامش کامل در شیردهی مقاوم باشید.

خلاصه این که:

امتناع نوزاد از خوردن شير مادر، راهي است كه طفل از طريق آن اعلام مي‌كند كه يك جاي كار دچار اشتباه است.

 امتناع از شيرخوردن چالشي است كه گاهي حتي مادراني كه شير دهي مناسب دارند را نيز درگير مي‌كند و تجربه‌اي ناراحت كننده براي كودك و مادر است.

خلاصه

مهمترين علل امتناع نوزاد از شير خوردن موارد زير است:

 غذاهاي جديد و ساير تغييرات در رژيم غذايي مادر كه ممكن است باعث تغيير طعم شير مادر شود.

 دندان در آوردن كودك و حساس شدن لثه‌هاي او كه باعث مي‌شود خوردن شير برايش دردناك شود.

 ممكن است مادر دچار استرس باشد و نوزاد متوجه اين حالت رواني مي‌شود.

 مادر شيوه شير دادن را تغيير داده ‌است.

 مادر به گاز گرفتن اتفاقي نوزاد با صداي بلند واكنش نشان داده‌و او را ترسانده است.

 مادر عطر مورد استفاده اش را تغيير داده و نوزاد متوجه تغيير بوي مادر شده است.

 ممكن است نوزاد دچار عفونت گوش شده باشد، آبريزش بيني و ساير عارضه‌ها در نوزاد كه شير خوردن را براي كودك دردناك يا ناراحت كننده مي كند.

 فعاليت بدني شديد مادر شير ده به علت ورود اسيد لاكتيك به شير، موجب تلخ شدن شير مي‌شود و به همين علت شيرخوار از خوردن شير امتناع مي‌كند

  ورزش منظم و در حد متعادل مانعي براي شير دهي مادر محسوب نمي‌شود اما گاهي ديده مي‌شود كه پس از فعاليت بدني شديد و ورزش مادر شيرده، در اثر ورود اسيد لاكتيك به شير مادر، طعم تلخ در شير مادر ايجاد مي‌شود

در اين مواقع لازم است مادر قبل از شير دادن، سينه خود را بشويد و اگر هنوز شيرخوار مايل به شير خوردن نيست مقدار كمي از شير خود را قبل از تغذيه‌شيرخوار دور بريزد و بعد به نوازد خود شير بدهد

 • استفاده از بطري و پستانك كه باعث سردرگمي شيرخوار مي شود.
 • محدود كردن دفعات تغذيه.
 • به دست نياوردن مقدار كافي شير توسط شيرخوار به دليل وضعيت غلط مكيدن و احتقان سينه مادر.
 • يكباره جريان يافتن مقدار زيادي شير نيز مي‌تواند از علل امتناع باشد.
 • اگر كودك گرسنه باشد و به مدت زياد گريه كند و به گريه او رسيدگي نشود.
 • كنجكاوي كودك در سن شش تا 9 ماهگي و واكنش نشان دادن نسبت به محيط اطراف در اين سن نيز يكي ديگر از علل است.

 

 • سعي شود مواقعي كه نوزاد خواب يا خواب آلود است شيردهي انجام شود زيرا خيلي از نوزادان وقتي بيدارند از شير خوردن ممانعت مي‌ورزند.

 

 روش هاي مقابله با امتنان نوزاد از شير خوردن: 

 • به پزشك مراجعه شود كه اگر عفونت گوش يا برفك در دهان وجود دارد داروهاي لازم داده شود.
 • حالت‌هاي مختلف شير دادن آزمايش شود.
 • شيردهي در هنگام حركت آزموده شود، بعضي كودكان احتمال بيشتري دارد كه به هنگام راه رفتن يا تكان دادن شير بخورند تا در حالت نشسته و بي حركت.
 • آرام بودن محيط اطراف كودك هنگام شيرخوردن.
 • تماس پوست با پوست مادر و نوزاد.
 • عدم استفاده از پستانك و بطري جهت جلوگيري از سردرگمي كودك.

امتناع كودك از شير خوردن مقطعي است و چند روز بيشتر طول نمي‌كشد و در صورت داشتن شكيبايي و مقاومت، دوباره شيردهي موفق برقرار خواهد شد