10 روش برای درمان پسوریازیس در خانه

 10 روش برای درمان پسوریازیس در خانه

 

درمان پسوریازیس:

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که با لکه های قرمز و پوسته پوسته شدن پوست مشخص می شود.

با وجود اینکه روی پوست شما تأثیر می گذارد ولی پسوریازیس در واقع از بدن شما و از سیستم ایمنی بدن شروع می شود. این از سلولهای T شما که نوعی گلبول سفید است. سلول های T برای محافظت از بدن در برابر عفونت و بیماری طراحی شده اند. هنگامی که این سلول ها به اشتباه فعال شوند پاسخ های ایمنی متفاوتی را ایجاد می کنندکه می تواند منجر به علائم پسوریازیس شود.

با وجود اینکه هیچ درمانی وجود ندارد ولی بسیاری از روش های درمانی برای تسکین علائم پسوریازیس وجود دارد. در اینجا 10 روش برای مدیریت علائم پسوریازیس در خانه ارائه می شود:

1: مکمل های غذایی و دارویی استفاده کنید :

مکمل های غذایی می توانند علائم پسوریازیس را از داخل بدن کاهش دهند.

طبق بنیاد ملی پسوریازیس روغن ماهی ، ویتامین D ، خار خار ، آلوئه ورا ، انگور اورگن و روغن گل مغربی همه برای تسکین علائم پسوریازیس موثر می باشند.

مهم است که قبل از مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این داروها با سایر داروهای مصرفی تداخل ندارند.

2: از مرطوب کننده استفاده نمایید

برای مرطوب نگه داشتن هوای خانه یا محل کار خود از یک مرطوب کننده استفاده کنید. این می تواند به جلوگیری از خشکی پوست قبل از شروع آن کمک کند.مرطوب کننده های پوست حساس در انعطاف پذیری پوست و جلوگیری از تشکیل پلاک بسیار مفید هستند.

3: از مصرف عطرها (محصولات معطر)خودداری کنید

اکثر صابون ها و عطرها دارای رنگ و سایر مواد شیمیایی هستند که ممکن است پوست شما را تحریک کند. آنها می توانند بوی خوبی داشته باشند ، اما می توانند پسوریازیس را تشدید کنند.

تا می توانید از چنین محصولاتی استفاده نکنید و یا از آنهایی که دارای برچسب "پوست حساس" هستند استفاده کنید.

4: غذای سالم بخورید

رژیم غذایی در کنترل پسوریازیس نقش داشته باشد.

حذف گوشت قرمز ، چربی های اشباع ، قندهای تصفیه شده ، کربوهیدرات ها و الکل باعث کاهش تشدید بیماری کمک کند.

ماهی های آب سرد ، دانه ها ، آجیل ها و اسیدهای چرب امگا 3 به عنوان کاهش دهنده التهاب شناخته شده اند. اینها می توانند برای بهبود علائم پسوریازیس مفید باشد.

روغن زیتون هنگامی که به صورت موضعی روی پوست قرار می گیرد باعث تسکین علایم بیماری می شود . سعی کنید مقداری روی پوست ماساژ دهید تا باعث شل شدن پلاک های (پوسته های خشک پوست) دردسرساز در دوش بعدی شود.

5: بدن خود را با آب ولرم بشویید

آب گرم ممکن است برای پوست شما تحریک کننده باشد. با این حال ، یک حمام ولرم با نمک اپسوم ، روغن معدنی ، شیر یا روغن زیتون می تواند خارش و فلس و پلاک های نفوذی را تسکین دهد.برای اثر مضاعف ، بلافاصله بعد از حمام از مطوب کننده استفاده کنید.

6: اشعه درمانی

نور درمانی شامل قرار گرفتن پوست در معرض نور ماورا بنفش تحت نظارت پزشک است.

نور ماورا بنفش می تواند به کاهش رشد سلولهای پوستی ناشی از پسوریازیس کمک کند. این نوع درمان اغلب به جلسات مداوم و مکرر نیاز دارد.

لازم به ذکر است که تخت های برنزه وسیله ای برای دستیابی به نور درمانی نیستند. نور زیاد خورشید می تواند پسوریازیس را بدتر کند.

نور درمانی همیشه باید تحت نظر پزشک انجام شود.

7: استرس خود را کاهش دهید

هر نوع بیماری مزمن مانند پسوریازیس می تواند منبع استرس باشد ، که به نوبه خود می تواند علائم پسوریازیس را بدتر کند. علاوه بر کاهش استرس در هر زمان استفاده از روشهای کاهش استرس مانند یوگا و مدیتیشن را نیز در نظر بگیرید.

8: از مصرف الکل خودداری کنید

الکل برای بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس تحریک کننده است.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که افزایش خطر پسوریازیس بین زنانی که حداقل پنج آبجو الکلی در هفته می نوشند در مقایسه با زنانی که مشروب نمی خورند تقریباً دو برابر بیشتر احتمال دارد که به پسوریازیس مبتلا شوند.

9: زردچوبه را امتحان کنید

از گیاهان معمولاً برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

مشخص شده است که زردچوبه می تواند تشدید پسوریازیس را به حداقل برساند. می توان به صورت قرص یا مکمل مصرف شود و یا روی غذای شما پاشیده شود. دوز زردچوبه مورد تأیید FDA 1.5 تا 3.0 گرم در روز است.

10: سیگار را ترک کنید

از دخانیات خودداری کنید. سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلا به پسوریازیس را افزایش دهد.

اگر از قبل پسوریازیس دارید ، می تواند علائم شما را شدیدتر کند.