ریزش مو، یکی از شایع‌ترین مشکلات آقایان و گاهی خانم‌ها است. در سنین حدود 40 تا 50 سالگی، بسیاری از آقایان، ریزش مو را بنا به دلایل مختلف تجربه می‌کنند اما ممکن است برخی از آن‌ها، این رخداد را در سنین پایین‌تر تجربه کنند. خرید داروهای خارجی و مکمل‌های خوراکی برای کمک به درمان ریزش مو، این روزها طرفداران خاص خود را دارد.

خرید داروهای خارجی و با کیفیت برای این مشکل، نخستین اقدام، پس از مراجعه به پزشک و انجام آزمایش است. بهتر است بدانید که خرید داروهای خارجی و استفاده از این داروها و مکمل‌ها بسیار موثر است اما درمان ریزش مو می‌تواند روش‌های گوناگونی داشته باشد.

درمان ریزش مو

مهم‌ترین دلایل ریزش مو در آقایان چیست؟

ریزش مو در اغلب آقایان آهسته و تدریجی رخ می‌دهد، اما در برخی از موارد نیز به سرعت این اتفاق می‌افتد. ریزش موها از جلوی سر، شقیقه و فرق سر شروع می‌شود و می‌تواند به‌صورت دائمی یا موقت، افراد را درگیر کند. اما همان‌طور که گفته شد، ریزش مو در آقایان، دلایل مختلفی دارد:

 • افزایش سن

افزایش سن، امری اجتناب‌ناپذیر است و بدن، روند طبیعی خود را طی می‌کند. با افزایش سن، عملکرد سلول‌های پوست و مو نیز کند می‌شوند و به دنبال آن کم‌پشتی و ریزش مو رخ می‌دهد. اغلب افراد از سنین 50 سالگی به بعد با این مورد مواجه خواهند شد.

 • هورمون

تأثیر هورمون‌ها بر ریزش مو را نباید دست کم گرفت. هورمون DHT در آقایان که با هورمون تستوسترون مرتبط است باعث ریزش مو و در نهایت طاسی در آقایان می‌شود. این هورمون به مرور باعث می‌شود تا فولیکول‌های مو کوچیک شوند و به اندازه‌ای پیش می‌رود که دیگر هیچ مویی در آن ناحیه رشد نخواهد کرد.

 • عامل وراثت و ژنتیک

یکی از رایج‌ترین دلایل ریزش مو در آقایان، عامل وراثت است که از والدین به فرزندان انتقال می‌یابد. جالب است بدانید ژن ریزش مویی که فرزندان از مادر خود به ارث می‌برند بسیار بیشتر از ژن پدر، افراد را در معرض ریزش مو قرار می‌دهد. البته ممکن است از میان فرزندان یک خانواده تنها چند نفر به ریزش مو دچار شوند.

بهتر است بدانید که این ژن‌های موروثی از والدین، به تنهایی موجب ریزش مو نخواهند شد و در کنار عواملی چون سن و هورمون، تاثیر خود را می‌گذارند. . درمان ریزش مو با توجه به این عوامل انجام می‌شود.

 • آلوپسی (تضعیف سیستم ایمنی بدن)

در بیماری آلوپسی، گلبول‌های سفید خون به اشتباه تمامی سلول‌های سالم بدن را هدف حمله قرار می‌دهند. در این میان، سلول‌های سالم پوست و مو نیز درگیر می‌شوند که با توجه به نوع آلوپسی، فرد دچار ریزش سکه‌ای مو، ریزش کلی و ریزش موی سر و کل بدن می‌شود.

 • مصرف داروها و مکمل‌ها

برخی از داروها مانند داروهای سرطان، افسردگی، بیماری‌های قلبی، نقرس و فشارخون، عوارض جانبی مانند ریزش مو دارند. هم‌چنین مکمل‌هایی که بسیاری از ورزشکاران از آن استفاده می‌کنند نیز اغلب باعث ریزش موی سر می‌شود.

 • کمبود آهن

آهن، ماده‌ای در بدن است که وظیفه‌ی حمل اکسیژن را برعهده دارد و در صورت کم‌خونی بدن، اکسیژن کافی به پوست و مو نمی‌رسد و موجب ریزش مو می‌شود.

 • شیمی‌درمانی

داروهای شیمی‌درمانی برای جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما متاسفانه سبب توقف رشد سایر سلول‌ها از جمله سلول‌های مو و ریزش آن می‌شوند.

 • عفونت

گاهی یکی از دلایل ریزش مو، عفونت است. عفونت‌های باکتریایی و قارچی در پوست کف سر رشد می‌کنند و باعث ریزش مو می‌شود.

علت ریزش مو در آقایان

انواع ریزش مو در مردان

 • آلوپسی آره‌آتا

آلوپسی یا طاسی‌ منطقه‌ای که به ریزش سکه‌ای معروف است باعث ریزش مدور مو در قسمت‌های مشخص می‌شود. این بیماری خودایمنی به طور ناگهانی، بیشتر در سنین نوجوانی یا اویل جوانی بروز می‌کند اما در کودکان نیز مشاهده شده است.

آلوپسی آره‌آتا در قسمت موهای سر رایج‌تر است اما ممکن است بخش‌های دیگر مانند مژه، ابرو، ریش‌ها و در برخی از مواقع تمامی نقاط دارای مو را مبتلا کند. این بیماری، ممکن است طی دوره‌ای یک‌ساله خودبه‌خود بهبود یابد یا ممکن است رشد مجدد موها رخ ندهد.

 • آلوپسی آندروژنیک

این نوع ریزش، وابسته به هورمون مردانه‌ی آندروژن است و یک طاسی با الگوی مردانه ایجاد می‌کند. آلوپسی آندروژنیک، به دلیل وضعیت ژنتیکی فرد رخ می‌دهد و نمی‌توان به عنوان بیماری از آن نام برد. در ریزش آندروژنیک، هورمون‌های جنسی آندروژن افزایش پیدا می‌کنند و باعث نازکی مو می‌شوند. این افزایش هورمون ممکن است تا جایی پیشرفت کند که سبب توقف رشد مو در قسمت شقیقه‌ها، جلو و فرق سر شود.

 • آلوپسی آناژن افلوویوم

ریزش موی آناژن در اثر فعالیت‌هایی مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی ایجاد می‌شود یا حتی ممکن است به دلیل سایر عفونت‌ها مانند عفونت‌ قارچی ایجاد شود. داروهای قوی شیمی‌درمانی که برای توقف رشد سلول‌های سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، فولیکول‌های مو را مورد حمله قرار می‌دهند و سبب ریزش آن‌ها می‌شوند. البته بعد از اتمام دوره‌ی درمان، موها مجدد رشد می‌کنند.

 • تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم، یک بیماری مزمن با دلایل ناشناخته است. در این نوع ریزش، موها پس از گذراندن فاز استراحت، رشد مجدد ندارند و ریزشی حدود 300-500 تار مو در روز را تجربه می‌کنند. این ریزش، ممکن است به دلایل استفاده از برخی داروها یا کمبود ویتامین در بدن رخ دهد و سالیان سال افراد را درگیر کند.

 • تریکوتیلومانیا

تریکوتیلومانیا به کندن وسواسی مو معروف است؛ یعنی شخص، تمایل زیادی به کندن موی سر، مژه و ابروهای خود دارد و نمی‌تواند آن را کنترل کند. در اغلب موارد این وسواس به حدی پیش می‌رود که فرد تمام موهای خود را می‌کند.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو در مردان

 • برقراری تعادل هورمونی

همان‌طور که یاد شد، عدم تعادل هورمونی می‌تواند موجب ریزش مو شود، بنابراین باید هرگونه اختلال در عملکرد هورمون را جدی گرفت و از طریق ورزش، رژیم‌های غذایی و روش‌های گوناگون آن را کنترل کرد.

 • ویتامین‌های گروه B

از موثرترین ویتامین‌ها برای جلوگیری از ریزش مو، ویتامین‌های گروه B است که در تخم مرغ، شیر، ماهی و گوشت قرمز وجود دارد. هم‌چنین استفاده از مکمل‌ها نیز می‌تواند موثر باشد.

 • مصرف بیوتین

با توجه به تحقیقات به عمل آمده، استفاده از بیوتین یا ویتامین H برای درمان ریزش مو بسیار موثر است. بیوتین می‌تواند به‌طور طبیعی از طریق مواد غذایی مانند زرده‌ی تخم مرغ و موز و نیز مکمل‌های بیوتین دریافت شود.

 • زینک یا روی

زینک، جزو آن دسته از مواد معدنی ضروری برای بدن است که در صورت کمبود آن، با مشکلاتی مانند ریزش و خشکی مو مواجه خواهید شد. زینک می‌تواند از راه تغذیه، مانند گوشت گاو و نخود یا از طریق مکمل‌های زینک وارد بدن شود.

 • ویتامین‌ D

برخی از تحقیقات نشان داده است که کمبود ویتامین D در ریزش مو موثر باست. بدن به‌طور طبیعی ویتامین D مورد نیاز خود را از خورشید جذب می‌کند اما گاهی به دلیل برخی از شرایط، کمبود ویتامین D ایجاد می‌شود که می‌توان آن را از به‌طور طبیعی از طریق مصرف ماهی، روغن کبد ماهی و بعضی از انواع قارچ‌ها و هم‌چنین مصرف مکمل‌های آن تامین کرد.

 

به خاطر داشته باشید در مرحله نخست، غذا، نیازهای بدن به ویتامین را برطرف ‌می‌کند اما اگر غذای شما غنی از ویتامین نباشد می‌توانید در کنار آن برای درمان ریزش مو از مکمل‌ها و ویتامین‌ها استفاده کنید.

این مکمل‌ها باید کیفیت بالایی داشته باشند تا بتوانند موثر واقع شوند. برای خرید داروهای خارجی و ویتامین‌های مورد نیاز برای کمک به درمان ریزش مو می‌توانید به دارونت مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید استفاده‌ی خودسرانه‌ی این ویتامین‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و باید زیرنظر پزشک و با دوز مصرفی معین، مورد استفاده قرار بگیرد.

محلول ماینوکسیدیل نیز در درمان ریزش موی سکه‌ای، تلوژن افلوویوم و آناژن افلوویوم موثر است. این دارو با توجه به میزان ریزش در دوزهای مختلف برای بیمار تجویز می‌شود.

 • درمان دارویی

با توجه به نوع ریزش، پزشک، استفاده از دارو‌هایی مانند فیناستراید، کتوکونازول و اسپیرنولاکتون را برای بیماران تجویز می‌کند.

علاوه بر این روش‌ها، استفاده از روش‌های کلینیکی مانند تزریق فیلر مو، پلاسماتراپی، لیزرتراپی و کاشت مو نیز برای ریزش مو به افراد پیشنهاد می‌شود.

برخی از مکمل‌های ریزش مو در دارونت

 • قرص بیوتین یوروویتال
 • قرص بیوتین رزاویت
 • قرص ویتامین C یوروویتال
 • قرص پرفکتیل اورجینال
 • قرص یونی زینک
 • کپسول هیرویت هلث اید
 • کپسول هیرویت او پی دی فارما
 • کپسول درموبلا گلدن لایف
 • کپسول هیراکتیواتور سان لایف

خرید داروهای خارجی از دارونت

به دلیل تغییر سبک زندگی، نیاز به انواع داروها و مکمل‌ها در زندگی امروزه، بیش از پیش احساس می‌شود. اما از آن‌جایی که برای بهبود اوضاع بدن استفاده می‌شوند، باید باکیفیت باشند. سالیان زیادی است که بازار خرید داروهای خارجی به دلیل مرغوبیت و نبودن مشابه داخلی، داغ است اما همان‌طور که می‌دانید خرید داروهای خارجی، اغلب کمی دشوار است.

بارها تجربه کرده‌اید که پس از جست‌وجوی فراوان، توانسته‌اید آن‌ها را در برخی از داروخانه‌ها پیدا کنید. گاهی نیز پیش آمده است که به دلیل قیمت‌های متفاوت در هر داروخانه برای خرید داروهای خارجی با مشکل مواجه شده‌اید.

بازار خرید داروهای خارجی، مشتریان مخصوص خود را دارد، اما در سال‌های اخیر، به دلیل برخی از مشکلات مانند تحریم‌ها و اختلاف قیمت، خرید داروهای خارجی با محدودیت‌هایی روبه‌رو شده است. به دلیل واردات کم، ممکن است عده‌ای در پیدا کردن و این داروها با مشکل مواجه شوند یا به دلیل بازار سیاه، افزایش قیمت نجومی را تجربه کنند. این موارد، رفته‌رفته خرید داروهای خارجی را به یک دغدغه برای بیماران تبدیل می‌کند.

یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای خرید داروهای خارجی و باکیفیت، پیدا کردن داروخانه‌های معتبر است. سایت دارونت، با انواع داروها و مکمل‌های دارویی، امکان خرید داروهای خارجی را به وجود می‌آورد. شما می‌توانید برای پیدا کردن داروی مورد نظر خود، از طریق دارونت اقدام نمایید و با اطمینان خاطر از تجربه‌ی خرید داروهای خارجی بهره‌مند شوید.