مجله دارونت

15 علت رایج تاری دید و چه باید کرد

blurred vision

علت رایج تاری دید

تاری دید، نامشخص و بدون تمرکز یکی از رایج ترین آن ها است بینایی چالش ها و مسائل. و معمولاً چیزی برای استرس نیست. به عنوان مثال، تاری می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که عینک یا نسخه مخاطبین شما نیاز به به‌روزرسانی دارد.

با این حال، هر چند وقت یک بار، دید فازی چیزی جدی‌تر را نشان می‌دهد. همیشه باید بررسی کنید که چه چیزی باعث تاری دید شما شده است. دانستن دلیل پشت آن می تواند تفاوت بین تجربه یا عدم تجربه جهان در تمام ابعاد آن باشد.

گفت: “بینایی حس ارزشمندی است، اما هنوز مشکلات زیادی وجود دارد که از بین می روند.”Rajiv E. Shah، MDاستادیار چشم پزشکی در مرکز پزشکی باپتیست اتریوم هلث ویک جنگل در وینستون-سالم، NC

در اینجا 15 مورد از متداول ترین مقصرهایی که باعث تاری چشم می شوند و اقداماتی که در مورد آنها باید انجام دهید، آورده شده است.

doctor testing patient eyesight

 

این نوع جراحی چشم در واقع می تواند بینایی را بدتر کند

به عینک طبی نیاز دارید—یا به نسخه ای جدید نیاز دارید

نزدیک بینی (نزدیک بینی)، دوربینی (دوربینی) و آستیگماتیسم عیوب انکساری هستند طبق گفته موسسه ملی چشم (NEI) اینها برخی از شایع ترین علل تاری دید هستند

آنها زمانی اتفاق می‌افتند که منحنی چشم در مسیر نوری قرار می‌گیرد که مستقیماً روی شبکیه متمرکز می‌شود. شبکیه پرتوهای نور را به سیگنال هایی که مغز می تواند بخواند پردازش می کند.

عیوب انکساری ممکن است برخی از ساده ترین عیوب برای رفع آنها باشد. در بیشتر موارد، شما فقط به نسخه ای از اپتومتریست یا چشم پزشک برای عینک یا لنز نیاز دارید. اگر یکی از آن عیوب انکساری را دارید، به لنزهای دو کانونی، سه کانونی یا پیشرونده فکر کنید.

علاوه بر این،جراحی لیزیک با لیزر می تواند به طور دائم شکل قرنیه را تغییر دهد تا مشکل در برخی افراد اصلاح شود.

شما به عینک مطالعه نیاز دارید

پیرچشمی همچنین یک عیب انکساری است، اما بیشتر افراد را بعد از سن 45.2 سالگی تحت تاثیر قرار می دهد، به این معنی که شما در تمرکز بر روی چیزهای نزدیک مانند خواندن مطالب مشکل دارید.

بنابراین، اگر متوجه شدید که برای خواندن آنها باید مجلات، کتاب ها و منوها را دورتر از صورت خود نگه دارید،پیرچشمی ذمی تواند باعث تاری دید شما شود

همانند سایر عیوب انکساری، در صورت ابتلا به پیرچشمی، عینک، لنزهای تماسی و جراحی می توانند به شما کمک کنند که بهتر ببینید. دکتر شاه توضیح داد که اگر دوربین یا نزدیک بین نیستید و آستیگمات ندارید، خواندن عینک از داروخانه ممکن است کافی باشد.

با این حال، همچنان باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای غربالگری هر گونه بیماری چشمی بالقوه مراجعه کنید.

close up corrective spectacle snellen chart

شما مبتلا به ورم ملتحمه شدید

ورم ملتحمه، که معمولا به عنوان شناخته شده است چشم صورتی، معمولاً توسط آدنوویروس ها ایجاد می شود. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این ویروس های مزاحم همچنین باعث سرماخوردگی، برونشیت و گلودرد می شوند.

اگرچه معمولاً شدید نیست، اما ورم ملتحمه می تواند مانند آتش سوزی در مدارس و سایر مکان های شلوغ گسترش یابد.

ذرات ویروس روی سطوح می توانند حدود دو هفته زنده بمانندکیم لی، دکتر، یک چشم پزشک کودکان با Henry Ford Health در دیترویت.

ورم ملتحمه معمولاً در عرض یک تا دو هفته بدون درمان از بین می‌رود، اما اگر علائم شدید دارید، در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد ویروسی با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر لی گفت: در عین حال، از کمپرس سرد برای کاهش خارش، کمپرس گرم برای تسکین تورم، یا قطره چشم بدون نسخه (OTC) برای کمک به تحریک استفاده کنید. علاوه بر این، ملحفه‌ها (مخصوصا روبالشی‌هایتان) و دست‌هایتان را اغلب بشویید تا از انتشار میکروب‌ها جلوگیری کنید.

شما با مخاطبین خود می خوابید

اگر از لنزهای تماسی به درستی استفاده نکنید، لنزها می توانند باعث عفونت های بینایی شوند.

لنزهای تماسی هر بار که پلک می‌زنید روی چشم حرکت کنید و خراش‌های کوچکی روی سطح چشم ایجاد کنید. میکروارگانیسم‌های عامل عفونت می‌توانند زیر لنز گیر کرده و در آن خراش‌ها نفوذ کنند.

به گفته دکتر لو، خوابیدن با مخاطبین خود در “پتری دیش عالی برای رشد آن موجودات و ایجاد زخم قرنیه است.” به گفته کتابخانه ملی پزشکی، اینها زخم های باز روی قرنیه هستند که می توانند دید را تار کنند.

دکتر شاه افزود: «همیشه، همیشه [لنزهای تماسی] را در شب بیرون بیاورید،» یا در پایان روز لنزهای یکبار مصرف را پرتاب کنید.

شما عفونت چشمی دارید

برای ابتلا به عفونت های چشمی که به قرنیه آسیب می زند، لازم نیست از لنزهای تماسی استفاده کنید.

کراتیت هرپس یک عفونت در چشم است که توسط ویروس تبخال ایجاد می شود و طبق CDC.5 یکی از شایع ترین علل عفونت قرنیه است.

میتونی به دستش بیاری کراتیت هرپس با لمس یک زخم سرد روی لب ها و سپس لمس چشمان خود. باکتری‌ها و قارچ‌هایی که پس از آسیب دیدگی به داخل عضله وارد می‌شوند نیز می‌توانند باعث عفونت شوند.

درمان هایی مانند قطره های چشمی و داروها (مانند آنتی بیوتیک ها، ضد ویروس ها و ضد قارچ ها) معمولا کمک کننده هستند. اما پیشگیری یکی از بهترین روش‌ها برای محافظت از خود در برابر عفونت‌های چشمی است و قرنیه شما بسیاری از کارهای پیشگیرانه را برای شما انجام خواهد داد.

گفت: قرنیه ساختار شگفت انگیزی است بیبیانا ریزر، MD استادیار چشم پزشکی بالینی در دانشکده پزشکی کک دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و مدیر خدمات قرنیه و گلوکوم در بیمارستان کودکان لس آنجلس. “این مقدار زیادی [آنتی بادی] دارد که مستقیماً در تماس اشیاء را می کشد.”

شما در حال ایجاد آب مروارید هستید

آب مروارید یکی از چندین مشکل چشمی است که با افزایش سن به وجود می آید. بر اساسNEIبیش از نیمی از مردم ایالات متحده در سن 80 سالگی آب مروارید دارند.

آب مرواریدزمانی اتفاق می‌افتد که عدسی جلوی چشم کدر می‌شود و مانع رسیدن نور به شبکیه می‌شود. ایجاد آنها معمولاً به زمان نیاز دارد و باعث درد یا علائم دیگری نمی شود. برخی کوچک می مانند و مشکلات کمی ایجاد می کنند.

آنهایی که رشد می کنند و بینایی را مختل می کنند اغلب با جراحی برای برداشتن لنز قدیمی و جایگزینی آن با کاشت لنز شفاف درمان می شوند.

دکتر شاه گفت: “این یکی از موفق ترین جراحی ها در تمام پزشکی است.”

 

middle eastern entrepreneur wear blue shirt show close up eyeglasses against steel wall

شما در حال ابتلا به گلوکوم هستید

گلوکوم گروهی از بیماری های چشمی است که با آسیب رساندن به عصب بینایی در پشت چشم باعث از دست دادن بینایی و نابینایی می شود. طبق NEI.6 مانند آب مروارید، گلوکوم نیز معمولاً دیر توسعه می یابد.

گلوکومکه به عنوان دزد بینایی شناخته می شود، بی صدا و بدون هیچ علامتی اتفاق می افتد. و هنگامی که از دست دادن بینایی رخ می دهد، هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد.

دکتر شاه توضیح داد: “بیماران مبتلا به گلوکوم حتی آن را نمی دانند زیرا از دست دادن بینایی در طول دهه ها اتفاق می افتد.” واقعاً هیچ راهی برای مشکوک شدن به آن جز ارزیابی منظم چشم وجود ندارد.»

هنگامی که تشخیص داده شد،داروهای تجویزی، لیزر درمانی و جراحی می تواند کمک کننده باشد.

شما دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن دارید

با افزایش سن، خطر آسیب به لکه زرد افزایش می یابد، ناحیه ای نزدیک مرکز شبکیه که به شما کمک می کند جزئیات و اشیاء را مستقیماً در مقابل خود ببینید.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یا AMD، علت اصلی از دست دادن بینایی برای بزرگسالان مسن است و منجر به از دست دادن بینایی مرکزی، طبق NEI می شود.

هیچ درمانی برای AMD اولیه وجود ندارد، اگرچه ویتامین‌ها و مواد معدنی خاص می‌توانند آسیب را در AMD متوسط ​​و افراد مبتلا به AMD دیررس در یک چشم کاهش دهند، طبق NEI.7.

شما می توانید با ورزش کردن، خطر ابتلا به AMD را کاهش دهیدفشار خون و کلسترول سالم، سیگار نکشیدن، و خوردن مقدار زیادی سبزیجات سبز و برگ دار و ماهی.

دژنراسیون ماکولا چیست؟

قند خون بالا / دیابت دارید

دکتر شاه می گوید: «قندهای واقعاً بالا می تواند منجر به تورم عدسی فرد شود. تورم شکل چشم و نحوه تمرکز آن را تغییر می دهد، اما این مشکل معمولاً تنها چند ساعت یا چند روز طول می کشد.

اگر مشکوک به قند خون بالا هستید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید. اگر سابقه خانوادگی قند خون بالا دارید، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستید.

علاوه بر تاری دید، موارد دیگرعلائم دیابت نوع 2شامل: 8

  • تکرر ادرار
  • تشنگی بیش از حد
  • کاهش وزن غیر قابل توضیح
  • گرسنگی بیش از حد
  • عفونت های مخمری
  • سوزن سوزن شدن و بی حسی در دست ها و پاها

اگر دیابت نوع 1 یا 2 تشخیص داده نشده و همچنین دیابت تشخیص داده شده که به خوبی مدیریت نشده است، در معرض خطر رتینوپاتی دیابتی هستید.

این زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی در پشت چشم آسیب می بینند و در مراحل بعدی نشت کرده و شروع به خونریزی در چشم می کنند.دیدن نقاط شناور یا رگه هایی که شبیه تار عنکبوت هستند، طبق NEI.9

اگر می دانید مشکلی وجود دارد، تزریق و جراحی لیزر می تواند به حفظ بینایی شما کمک کند، اما دکتر شاه توضیح داد: «متاسفانه، این دزد پنهانی بینایی است. “شما می توانید بینایی خود را در اثر دیابت از دست بدهید و ندانید که دیابت دارید.”

کنترل قند خون می تواند از رتینوپاتی دیابتی جلوگیری کند. اگر دیابت دارید، مطمئن شوید که به طور منظم معاینات چشمی انجام می دهید و به طور مرتب به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای بررسی دیابت مراجعه کنید.

فشار خون بالا دارید

ممکن است قبلاً بدانید که فشار خون بالا می تواند منجر به سکته و بیماری قلبی آنچه ممکن است ندانید این است که طبق گفته کتابخانه ملی پزشکی، می تواند باعث یک سکته کوچک چشم به نام انسداد ورید شود.

دکتر شاه گفت: «این بیماران هیچ دردی احساس نمی کنند. آنها بیدار خواهند شد و دیدشان تار است.» دکتر شاه افزود: تاری دید به دلیل انسداد ورید معمولاً فقط به یک چشم ضربه می زند.

درمان‌های انسداد ورید – از جمله دارو برای کاهش تورم ماکولا – باید فوراً انجام شوند تا مؤثر واقع شوند. حتی در این صورت، ممکن است از دست دادن بینایی را تجربه کنید.

برای محافظت در برابر انسداد ورید، اگر بالای 50 سال دارید و فشار خون بالا دارید، دکتر شاه توصیه کرد که معاینه چشمی منظم داشته باشید.

glasses eye chart white background

شما دچار میگرن چشمی می شوید

میگرن چشمی معمولاً ناشی از اسپاسم عروق خونی است که بخشی از مغز مسئول پردازش بینایی را تغذیه می کند.ویسنته دیاز MD، MBAاستادیار چشم‌پزشکی و علوم بصری و رئیس چشم‌پزشکی دانشکده پزشکی ییل در نیوهیون، کنون، به Health گفت.

دکتر دیاز توضیح داد: «علائم شامل نورهای چشمک زن، نقاط کور، و مشاهده الگوهای اغلب با لبه ها و گوشه های ناهموار است.

با توجه به انجمن بینایی سنجی آمریکا (AOA)، میگرن چشمی می تواند با سردرد یا بدون سردرد رخ دهد و معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد.

دکتر دیاز افزود که اصطلاح “میگرن چشمی” می تواند به شبکیه نیز اشاره داشته باشدمیگرن ریک بیماری نادر که باعث از دست دادن بینایی فقط در یک چشم می شود و می تواند نشان دهنده مشکلات جریان خون شبکیه باشد.

شما ضربه مغزی شده اید

اگر پس از کوبیدن بسیار شدید سر، در نهایت با مشکلات بینایی مواجه شدید، ممکن است دچار مشکل بینایی شویدآسیب سر.

“آضربه مغزی می تواند منجر به تاری دید، همراه با بسیاری از تغییرات بصری دیگر، مانند دوبینی، مشکلات در انتقال سریع نگاه از یک نقطه به نقطه دیگر، مشکلات تمرکز، و از دست دادن دید دوچشمی (تراز چشم) شود.”باربارا هورن، OD، رئیس سابق انجمن بینایی سنجی آمریکا و رئیس مراقبت از چشم و شنوایی شناسی ساحل در Myrtle Beach، SC

اگر فکر می کنید دچار ضربه مغزی شده اید، فوراً با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید تا ارزیابی را دریافت کنید.

استرس دارید

فش ارو اضطراب می تواند از طرق مختلف بر سلامت شما تأثیر بگذارد، از جمله بینایی شما.

دکتر هورن می گوید: «بسیاری از بیماران از اینکه استرس چگونه می تواند بینایی و سلامت چشم آنها را تحت تأثیر قرار دهد آگاه نیستند.

استرس می تواند باعث گشاد شدن غیر ضروری مردمک ها شود و آدرنالین می تواند فشار روی چشم ها را افزایش دهد.

دکتر هورن توضیح داد در حالی که تاثیر طولانی مدت استرس بر چشم ها می تواند متفاوت باشد، اکثر ناراحتی های خفیف را می توان با کاهش طبیعی سطح استرس برطرف کرد.

با این حال، افزایش مداوم سطح استرس می تواند باعث از دست دادن دائمی بینایی شود. به منظور جلوگیری از مشکلات بینایی مرتبط با استرس.

دکتر هورن حفظ یک سبک زندگی سالم، وقفه‌های بصری از صفحه‌نمایش‌ها و فناوری و اتخاذ روش‌های دیگر را پیشنهاد کردفعالیت های کاهش دهنده استرس، مثل مدیتیشن و ورزش

شما یک بیماری نادر به نام یووئیت دارید

اگر تاری و خشکی چشم شما با التهاب در داخل یا اطراف چشم همراه باشد، ممکن است یووئیت داشته باشید.

طبق NEI، التهاب معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما در حال مبارزه با عفونت است یا به بیماری خودایمنی مبتلا هستید. شایع‌ترین علل یووئیت ساییدگی قرنیه و ضربه چشم، عفونت و بیماری خودایمنی است.

دکتر دیاز گفت: شیوع یووئیت بسیار کم است، اما آسیب می تواند بسیار شدید باشد. بسته به قسمتی از چشم که تحت تأثیر قرار گرفته است، علائم متفاوت است.

“التهاب در قسمت جلوی چشم با قرمزی ظاهر می شود،حساسیت به نور دکتر دیاز توضیح داد، در حالی که التهاب در قسمت پشت چشم با شناور، دید مبهم و نورهای چشمک زن ظاهر می شود.

طبق NEI، درمان یووئیت معمولاً شامل استروئیدهایی است که به شکلی از قرص ها و قطره های چشمی گرفته تا تزریق و ایمپلنت داده می شود.

سندرم خشکی چشم دارید

بر اساس AOA، طبق یک مطالعه در سال 2017، حداقل 16 میلیون نفر در ایالات متحده با سندرم چشم خشک روبرو هستند.

“متداول ترین انواع سندرم  خشکی چشمدکتر دیاز گفت: تولید ناکافی اشک یا تبخیر بیش از حد سریع اشک.

لایه اشک برای راحتی، سلامت چشم و سطح شفاف نوری ضروری است. هنگامی که نور وارد چشم می شود، ابتدا با لایه اشکی و سپس قرنیه، سطحی ترین و جلویی چشم مواجه می شود.

دکتر دیاز توضیح داد: «اگر لایه اشک ناسالم یا فاقد آن باشد، قرنیه تحریک می‌شود و نور به جای اینکه به داخل چشم متمرکز شود، پراکنده می‌شود و منجر به تاری دید می‌شود.»

یک بررسی سریع

خوشبختانه، بیشتر دلایل تاری دید، بینایی شما را تهدید نمی کند. اما مواقعی وجود دارد که باید در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنید یا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید، مانند:

  • اگر دید شما به طور ناگهانی تغییر کرد و پس از پلک زدن بهتر نشد
  • اگر در چشم خود درد دارید
  • اگر در یک منطقه خاص بینایی ندارید

منبع:www.health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *