استفاده از زردچوبه و کورکومین در رژیم غذایی بسیار مفید است. ادویه ی زردچوبه احتمالا موثرترین مکمل غذایی موجود می باشد.

بسیاری از مطالعات معتبر نشان می دهد که زردچوبه فواید عمده ای برای بدن و مغز شما دارد. بسیاری از این فواید از ماده اصلی فعال آن یعنی کورکومین ناشی می شود.

زردچوبه و کورکومین چیست؟

 زردچوبه هزاران سال است که در هند به عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می شود. اخیراً، علم شروع به تأیید ادعاهای سنتی کرده است که زردچوبه حاوی ترکیباتی با خواص دارویی است .

این ترکیبات کورکومینوئید نامیده می شوند. مهمترین آنها کورکومین است.

کورکومین ماده اصلی فعال زردچوبه است. اثرات ضد التهابی قوی دارد و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است.

زردچوبه وکورکومین حاوی ترکیبات زیست فعال با خواص دارویی است

محتوای کورکومین زردچوبه چندان زیاد نیست. از نظر وزن حدود 3٪ است .اکثر مطالعات روی این گیاه از عصاره زردچوبه استفاده می ‌کنند که حاوی کورکومین بیشتری است و دوزمصرف  آن معمولاً بیش از 1 گرم در روز است.

رسیدن به این سطوح تنها با استفاده از زردچوبه به عنوان ادویه در غذاها بسیار دشوار خواهد بود.

به همین دلیل است که برخی افراد استفاده از مکمل ها را انتخاب می کنند.

با این حال، کورکومین در جریان خون شما جذب ضعیفی دارد. برای اینکه بتوانید اثرات کامل کورکومین را تجربه کنید، دسترسی زیستی آن (سرعتی که بدن شما یک ماده را جذب می کند) باید بهبود یابد.

مصرف آن با فلفل سیاه که حاوی پیپرین است کمک می کند. پیپرین یک ماده طبیعی است که جذب کورکومین را تا 2000 درصد افزایش می دهد.

در واقع، بهترین مکمل ‌های کورکومین حاوی پیپرین هستند و این باعث می ‌شود که آنها به طور قابل ملاحظه‌ ای مؤثرتر باشند.

کورکومین همچنین محلول در چربی است، به این معنی که تجزیه می شود و در چربی یا روغن حل می شود. به همین دلیل  بهتر است که مکمل های کورکومین را همراه با یک وعده غذایی سرشار از چربی مصرف کنید.

کورکومین یک ترکیب طبیعی ضد التهابی است

بروزالتهاب دربدن  فوق العاده اهمیت دارد. زیرا به بدن کمک می کند  با مهاجمان خارجی مبارزه کند و در ترمیم آسیب در بدن شما نقش دارد. گرچه التهاب کوتاه مدت و حاد مفید است، اما اگر مزمن شود و به بافت های بدن شما حمله کند، می تواند نگران کننده باشد.

اکنون دانشمندان بر این باورند که التهاب مزمن می تواند در برخی از بیماری ها نقش داشته باشد. که شامل :

بیماری قلبی

سرطان

سندرم متابولیک

بیماری آلزایمر

به همین دلیل است که هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند به طور بالقوه در پیشگیری و کمک به درمان این شرایط اهمیت دارد.

در حالی که موضوع التهاب پیچیده است و احتمالاً هیچ پاسخ ساده ای وجود ندارد، نکته کلیدی این است که کورکومین می‌ تواند بسیاری از مولکول‌های شناخته شده را که نقش اصلی در التهاب بازی می‌ کنند، سرکوب کند با این حال، دوزهای بسیار بالایی برای ایجاد نتایج دارویی مورد نیاز است.

زردچوبه واثرات آنتی اکسیدانی بالای آن

اعتقاد بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم های پشت پیری و بسیاری از بیماری ها است.

که شامل رادیکال های آزاد( مولکول های بسیار واکنش پذیر با الکترون های جفت نشده) است. رادیکال های آزاد تمایل زیادی به واکنش با مواد آلی مهم مانند اسیدهای چرب، پروتئین ها یاDNA  دارند.

دلیل اصلی مفید بودن آنتی اکسیدان ها این است که از بدن شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار شیمیایی خود می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند وعملکرد رادیکال‌ های آزاد را مسدود کرده و عملکرد آنتی اکسیدان‌ های دیگر را تحریک می کند.

 کورکومین تقویت کننده فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز

قبل از اینکه دانشمندان درک بهتری از نورون‌ها داشته باشند، اعتقاد بر این بود که آنها پس از اوایل کودکی قادر به تقسیم و تکثیر نیستند. با این حال، آنها اکنون می دانند که اینطور نیست.

 نورون ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند و در نواحی خاصی از مغز می توانند تکثیر شوند و تعدادشان افزایش یابد.

یکی از محرک های اصلی این فرآیند فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) است. که ژنی است که در ساخت پروتئینی که مسئول ارتقاء حیات نورون‌ ها است نقش دارد.

این پروتین در حافظه و یادگیری نقش دارد و می توان آن را در مناطقی از مغز که مسئول خوردن، نوشیدن و وزن بدن هستند، یافت.

  بسیاری از اختلالات رایج مغزی از جمله افسردگی و بیماری آلزایمر با کاهش سطح  این پروتئین مرتبط است.

جالب توجه است، مطالعات حیوانی نشان داده است که کورکومین ممکن است سطح BDNF مغز را افزایش دهد.

با انجام این کار،  در به تاخیر انداختن یا جلوگیری ازبسیاری از بیماری های مغزی و کاهش عملکرد مغزمربوط به افزایش سن موثر باشد.همچنین به بهبود حافظه و توجه کمک  می کند.

کورکومین خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد

بیماری قلبی اولین علت مرگ و میر در جهان است. محققان چندین دهه آن را مطالعه کرده اند و چیزهای زیادی در مورد علت وقوع آن آموخته اند.  بیماری قلبی فوق العاده پیچیده است وعوامل مختلفی در آن نقش دارند.

کورکومین می تواند  از بسیاری از مراحل در روند بیماری قلبی جلوگیری کند.

شاید مزیت اصلی کورکومین در مورد بیماری قلبی، بهبود عملکرد اندوتلیوم (پوشش رگ های خونی) شما باشد.

اختلال عملکرد اندوتلیال عامل اصلی بیماری قلبی است. این زمانی است که اندوتلیوم شما قادر به تنظیم فشار خون، لخته شدن خون و عوامل مختلف دیگر نیست .

چندین مطالعه نشان می دهد که کورکومین می تواند منجر به بهبود سلامت قلب شود. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که به اندازه ورزش در زنان یائسه موثر است.

علاوه بر این، کورکومین می تواند به کاهش التهاب و اکسیداسیون کمک کند (همانطور که در بالا توضیح داده شد)، که می تواند در بیماری قلبی نقش داشته باشد.

در یک مطالعه روی 121 نفر که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر قرار می گرفتند، چند روز قبل و بعد از جراحی، محققان به آنها دارونما یا 4 گرم کورکومین در روز دادند.گروه کورکومین 65 درصد کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در بیمارستان را داشتند.

زردچوبه به پیشگیری از سرطان کمک می کند

سرطان یک بیماری است که با رشد کنترل نشده سلول ظاهر می شود. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که به نظر می رسد توسط مکمل های کورکومین تحت تاثیر قرار می گیرند.

کورکومین به عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است. کورکومین منجر به تغییرات متعددی در سطح مولکولی می شود که ممکن است به پیشگیری و شاید حتی درمان سرطان کمک کند.

از جمله:

به مرگ سلول های سرطانی کمک می کند.

کاهش آنژیوژنز (رشد عروق خونی جدید در تومورها)

کاهش متاستاز (گسترش سرطان)

اینکه آیا کورکومین با دوز بالا – ترجیحا با تقویت کننده جذب مانند پیپرین – می تواند به درمان سرطان در انسان کمک کند، هنوز به درستی مورد مطالعه قرار نگرفته است.با این حال، شواهدی وجود دارد که ممکن است در وهله اول از بروز سرطان جلوگیری کند، به ویژه سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ .

در یک مطالعه 30 روزه روی 44 مرد مبتلا به ضایعات در روده بزرگ که گاهی سرطانی می شوند، 4 گرم کورکومین در روز تعداد ضایعات را تا 40 درصد کاهش داد.

کورکومین می تواند در درمان بیماری آلزایمر مفید باشد

بیماری آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است و ممکن است در 70 درصد موارد زوال عقل نقش داشته باشد.

در حالی که درمان هایی برای  کنترل برخی از علائم آن انجام می شود، هنوز هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. به همین دلیل جلوگیری از وقوع آن در وهله اول بسیار مهم است.

مشخص است که التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارند و کورکومین اثرات مفیدی روی هر دو دارد.

کورکومین می تواند از سد خونی مغزی عبور کند و منجر به بهبودهای مختلفی در روند پاتولوژیک بیماری آلزایمر می شود.

علاوه بر این، یکی از ویژگی‌های اصلی بیماری آلزایمر، تجمع پروتئین ‌هایی به نام پلاک‌ های آمیلوئیدی است. مطالعات نشان می دهد که کورکومین می تواند به پاکسازی این پلاک ها کمک کند .

تاثیر مکمل های کورکومین در بیماری آرتروز

آرتروز یک مشکل رایج در کشورهای پیشرفته است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که بیشتر آنها با التهاب در مفاصل همراه هستند.

با توجه به اینکه کورکومین یک ترکیب ضد التهابی قوی است، منطقی است که ممکن است به آرتریت کمک کند. در یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، کورکومین حتی موثرتر از یک داروی ضد التهابی بود.

کورکومین دردرمان افسردگی مفید است

در یک کارآزمایی کنترل شده، 60 فرد مبتلا به افسردگی به طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند. یک گروه پروزاک (فلوکستین)، گروه دیگر 1 گرم کورکومین و گروه سوم هم پروزاک و هم کورکومین مصرف کردند.

پس از 6 هفته، کورکومین به بهبودهایی مشابه با پروزاک (فلوکستین)، منجر شد. گروهی که هم پروزاک و هم کورکومین مصرف کردند بهترین عملکرد را داشتند.

طبق این مطالعه کوچک، کورکومین به اندازه یک داروی ضد افسردگی موثر است.

افسردگی با کاهش سطح BDNF و کوچک شدن هیپوکامپ، ناحیه ای از مغز که در یادگیری و حافظه نقش دارد، همراه است. کورکومین می تواند به افزایش سطح BDNF کمک کند و به طور بالقوه برخی از این تغییرات را معکوس کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که کورکومین می تواند انتقال دهنده های عصبی سروتونین و دوپامین را تقویت کند.

کورکومین به تاخیر در پیری و مبارزه با بیماری های مزمن مرتبط با افزایش سن کمک  می کند

اگر زردچوبه و کورکومین واقعاً می تواند به پیشگیری از بیماری قلبی، سرطان و آلزایمر کمک کند، ممکن است برای طول عمر نیز فوایدی داشته باشد. این نشان می دهد که کورکومین می تواند به عنوان یک مکمل ضد پیری مطرح شود.

با توجه به اینکه اکسیداسیون و التهاب در پیری نقش دارند، کورکومین ممکن است اثراتی فراتر از پیشگیری از بیماری داشته باشد.

سخن پایانی

زردچوبه – و به ویژه فعال ‌ترین ترکیب آن، کورکومین – دارای بسیاری از مزایای سلامتی اثبات ‌شده علمی، مانند  بهبود سلامت قلب و پیشگیری از آلزایمر و سرطان است.

این ترکیب یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی است. همچنین ممکن است به بهبود علائم افسردگی و آرتریت کمک کند.

برگرفته از:

داروخانه آنلاین دارونت